Biblioteka czynna codziennie (poniedziałek - piątek) od 7.00 do 13.00. 

Nauczyciele bibliotekarze: Małgorzata Abramyk


Aktualności

Właśnie trwa Tydzień Zakazanych Książek. Do końca zostało 5 dni.

W 2023 roku obchody Tygodnia Zakazanych Książek przypadają na okres od 24 września do 30 września

Tydzień Zakazanych Książek to coroczne wydarzenie aby zachować wolność czytania. Zwykle odbywa się w ostatnim tygodniu września i zwraca uwagę na obecne i historyczne próby cenzurowania książek w bibliotekach i szkołach. Skupia całą społeczność książkową - bibliotekarzy, księgarzy, wydawców, dziennikarzy, nauczycieli i czytelników wszelkiego rodzaju - we wspólnym poparciu dla wolności poszukiwania i wyrażania pomysłów, nawet tych, którzy uważają za niekonwencjonalne lub niepopularne.

Tydzień Zakazanych Książek organizowany jest od roku 1982 przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy (American Library Association), które w ten sposób postanowiło odpowiedzieć na nagły wzrost liczby podejmowanych prób zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach. Według wyliczeń Stowarzyszenia w ciągu ostatnich czterech dekad na celowniku różnej maści cenzorów znalazło się ponad 12.000 tytułów. Przeważnie próby cenzury uzasadniane są ochroną najmłodszych przed „niewłaściwymi” treściami.

Podczas gdy książki były i nadal są zakazane, częścią obchodów Tygodnia Zakazanych Książek jest fakt, że w większości przypadków książki pozostały dostępne. Dzieje się tak tylko dzięki wysiłkom bibliotekarzy, nauczycieli, uczniów i członków społeczności, którzy powstają i wypowiadają się za swobodą czytania.

Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała wystawę „książek zakazanych”, których czytanie lub posiadanie było zabronione w różnych okresach i z różnych przyczyn.


NPRC 2.0.

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła uzyskała wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 “Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Na zakup książek i elementów wyposażenia do biblioteki oraz realizację działań promujących czytelnictwo otrzymaliśmy 12 000 zł. Dzięki pozyskanym funduszom do naszej biblioteki zostały już zakupione nowe meble. Mamy już pięknie urządzoną czytelnię, a niedługo pojawią się nowe książki. Zapraszamy!

 

 

Dzień bezpiecznego internetu