Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
POLITYKA PRYWATNOŚCI ZOBACZ
 
^Góra strony

Z życia szkoły

Z życia szkoły

Prezentacja dla młodzieży „Telefon i komputer-potrzebuję czy muszę?”


Pokolenie sieci, pokolenie szklanych ekranów, pokolenie always on – to tylko niektóre z określeń współczesnego pokolenia dzieci i młodzieży urodzonych po 1995 roku. To osoby przepływające między światem realnym i światem wirtualnym, w którym zaspokajają swoje dziecięce i młodzieńcze potrzeby, spędzają czas wolny, poszukują akceptacji i budują poczucie przynależności. Jednakże zbytnie zanurzenie w świat cyfrowy, bez odpowiedniego udziału bezpośrednich relacji tworzonych face to face, może przyczyniać się do nadużywania Internetu i cyfrowych urządzeń mobilnych.
O tym właśnie opowiadała Pani Pedagog Karolina Korżyńska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kostrzynie nad Odrą,  podczas spotkania z młodzieżą w dniu 01.04. 2019 r.

Pedagog szkolny


 

Warsztaty psychoedukacyjne „Kreatywni na co dzień”


Uczniowie klas I i II uczestniczyli w warsztatach psychoedukacyjnych prowadzonych przez Panią Pedagog Kornelę Wojciechowską z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej  w Kostrzynie nad Odrą.  Zajęcia  poświęcono kreatywności, czyli tej cudownej właściwości człowieka, która sprawia, że każdy z nas może wymyślać rzeczy nowe, niecodzienne i niezwykłe. Uczniowie mieli okazję do wymyślania niezwykłych pomysłów, niekonwencjonalnego myślenia, zadawania niecodziennych, przewrotnych pytań i szukania na nie odpowiedzi. Poprzez zabawę, dyskusję, ćwiczenia w grupie zastanawiali  się, czym jest kreatywność, czemu może służyć i co można zrobić, by być bardziej kreatywnym.

Pedagog szkolny


Warsztaty psychoedukacyjne „Zachować spokój, ale jak?”

Uczniowie klas czwartych uczestniczyli w warsztatach psychoedukacyjnych prowadzonych przez psychologa z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej  w Kostrzynie nad Odrą,  Panią Agatę Patelkę. Podczas spotkania mieli okazję porozmawiać o różnych obliczach stresu. Omówiono  najczęstsze sytuacje stresowe związane z życiem młodego człowieka, reakcje psychofizyczne oraz sposoby radzenia sobie z objawami stresu.

Pedagog szkolny


AKCJA KRWIODAWSTWA

     W dniu 04 kwietnia 2019 r. po raz kolejny w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym odbyła się akcja krwiodawstwa.  Została zorganizowana przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa  Oddział  Terenowy w Gorzowie Wlkp. oraz pani Łucji Targońskiej – szkolnej pielęgniarki.
Celem organizowania akcji krwiodawstwa w szkole jest aktywne propagowanie honorowego krwiodawstwa , pozyskiwanie jak największej liczby nowych krwiodawców i uzmysłowienie młodemu pokoleniu jak cennym darem jest krew. To także doskonały moment aby młody krwiodawca poznał swoją grupę krwi.

Dziękuję wszystkim odważnym i chętnym biorącym udział w akcji krwiodawstwa oraz osobom zaangażowanym w stworzeniu dogodnych warunków do oddania krwi.
Do zobaczenia w kolejnej  akcji.


Targi edukacyjne w Dębnie i Góralicach


              W dniach 03 kwietnia i 05 kwietnia 2019 r. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym uczestniczył w Targach edukacyjnych w Dębnie i Góralicach. Wydarzenia te stanowią impuls dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ośmioklasistów szkół  podstawowych do dokonywania ważnych życiowych wyborów dotyczących dalszego kierunku edukacji. Młodzież miała okazję zapoznać się z kierunkami kształcenia wielu szkół średnich z województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego. Takie chwile , to doskonała promocja naszej szkoły w środowisku lokalnym. Szkołę reprezentowały uczennice kl. II i III  technikum żywienia i usług gastronomicznych  i technikum weterynarii wraz z opiekunami.

W. Czerwińska

 


OLIMPIADA

dla szkół ponadpodstawowych

„WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ O UBEZPIECZENIACH SPOŁECZNYCH”.

W ramach realizacji projektu dla szkół ponadpodstawowych „Lekcje z ZUS” po szkolnym etapie zmagań z wiedzą o ZUS przyszedł czas na udział w wojewódzkim etapie Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, który odbył się 15 marca 2019 r. w Zielonej Górze. Zespół Szkół Centrum kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym reprezentowały uczennice klasy II TŻ: Julia Bogacka , Gabriela Woźniak, Natalia Krajewska. Nie było łatwo, oj nie!

 

Realizacja projektu „Lekcje z ZUS” ma na celu budować świadomość młodego pokolenia Polaków o ubezpieczeniach społecznych. Ponadto daje praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. Po zakończonych zmaganiach uczennice otrzymały dyplomy i drobne nagrody rzeczowe.

 

Serdecznie gratuluję i zapraszam pozostałą społeczność uczniowską do kolejnych konkursów.

W. Czerwińska

 

 

 

 


 

 Warsztaty psychoedukacyjne „Co zamiast telefonu?”


Uczniowie klasy I TWŻ i III TKR uczestniczyli w marcu w warsztatach zachęcających do „oderwania się” od telefonu i wypróbowania innych możliwości.
Współczesne planszówki nie odstają zupełnie od cyfrowej konkurencji. Dzięki ich różnorodności możemy wybrać gry logiczne, strategiczne, rozwijające umiejętności biznesowe czy edukacyjne, które są przygotowane dla graczy w każdym wieku.
To zupełnie inny rodzaj rozrywki. Przeciwnik nie jest wirtualny, przez co gra jest bardziej emocjonująca i zabawna. Żaden emotikon nie zastąpi prawdziwego śmiechu.

Pedagog szkolny- Urszula Jasińska Maksymowicz


„Dzień otwarty” w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym

21 marca 2019 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego  w Kamieniu Małym odbył się „Dzień otwarty”, z którego skorzystali uczniowie okolicznych szkół podstawowych. W organizację imprezy (logistycznie trudnego przedsięwzięcia) zaangażowali się wszyscy uczniowie i nauczyciele placówki, którzy od rana byli przygotowani na przyjęcie uczniów z następujących szkół: Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Barnówku, Szkoła Podstawowa w Cychrach, Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie, Szkoła Podstawowa w Górzycy, Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kamieniu Wielkim, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Integracji Europejskiej w Kostrzynie nad Odrą, Szkoła Podstawowa w Nowinach Wielkich, Szkoła Podstawowa im. Przyjaźni Narodów w Słońsku, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Sosnach, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ludzi Pojednania w Witnicy oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego w Witnicy.
„Dzień otwarty” został szczegółowo zaplanowany, przydzielono zadania, przygotowano atrakcje, ulotki i upominki dla zwiedzających szkołę uczniów. Staraliśmy  się aby nasi przyszli uczniowie mogli w atrakcyjny sposób zapoznać się z naszą ofertą edukacyjną. Przybyła do szkoły młodzież uczestniczyła w zajęciach, które specjalnie dla niej przygotowano: jazda ciągnikiem i  kombajnem, przyrządzanie smacznych przekąsek w pracowni gastronomicznej, układanie kostki brukowej, doglądanie zwierząt hodowlanych, wizyta w laboratorium weterynaryjnym, zabawy sportowe prowadzone na nowoczesnym boisku wielofunkcyjnym, wizyta w bibliotece szkolnej oraz pracowni florystycznej. Odwiedzający nas uczniowie szkół podstawowych mogli aktywnie uczestniczyć w przygotowanych przez nas zajęciach, zwiedzić szkołę, zobaczyć sale lekcyjne. Przewodnikami po naszej placówce byli uczniowie szkoły, którzy ze swojego, bardzo trudnego zadania, wywiązali się wzorowo. Wizyta w naszej szkole kończyła się w świetlicy, w której na  naszych Gości czekał  słodki poczęstunek.
Mamy nadzieję, że  „Dzień otwarty”  w ZSCKR w Kamieniu Małym podobał się uczniom szkół podstawowych i że za rok przygotujemy również ciekawe atrakcje dla odwiedzających nas uczniów. Okazało się, że tegoroczny przysłowiowy „Dzień wagarowicza” był dla całej społeczności szkolnej bardzo pracowitym dniem spędzonym w szkole.
Dyrektor ZSCKR w Kamieniu Małym dziękuje wszystkim uczniom i nauczycielom za wielkie zaangażowanie w organizację „Dnia otwartego”.
     Serdecznie dziękujemy dyrekcji, nauczycielom i uczniom szkół podstawowych za przyjęcie naszego zaproszenia oraz aktywne uczestnictwo w zajęciach.
Wszystkich chcących odwiedzić naszą szkołę, zapraszamy 16 i 17 maja 2019 r, nasze drzwi będą dla Was otwarte!

R.W.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 Wycieczka dydaktyczna do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa

w Gorzowie Wielkopolskim

   Dnia 07 marca 2019 roku uczniowie klasy II TR wybrali się na wycieczkę dydaktyczną do WIORiN w Gorzowie Wielkopolskim. Młodzież zapoznała się ze strukturą i zadaniami jednostki. Odbyły się prelekcje na temat działania poszczególnych działów, zwiedziliśmy laboratorium WIORiN. Osoby podejmujące nas zapewniły wysoki poziom merytoryczny spotkania, młodzież dowiedziała się interesujących treści dotyczących szeroko rozumianej ochrony roślin i nawożenia. W trakcie spotkania otrzymali słodki poczęstunek.

                                                                                                                 Ewa Kaniowska


Urzędy i instytucje nie są nam obce!

    W ramach realizacji jednostki modułowej pt.”Prowadzenie działalności gospodarczej w gastronomii” uczniowie klasy III technikum żywienia i usług gastronomicznych mieli możliwość gościć w instytucjach związanych z tematyką jednostki.  Podczas całego cyklu nauki odwiedzili: Urząd Skarbowy, Urząd Statystyczny, Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Gorzowie Wlkp oraz Urząd Miasta i Gminy w Witnicy. Celem tych wyjazdów było zgłębienie wiedzy teoretycznej zdobywanej na zajęciach. Wyjazdy edukacyjne wzbogacają w nowe doświadczenia i zmagania z problemami życia codziennego przedsiębiorcy.

                                                                                                                 W. Czerwińska

 


 TARGI EDUKACYJNE  „ ABSOLWENT 2019”

      Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym po raz kolejny uczestniczył w XVII Targach Edukacyjnych „ABSOLWENT  2019”, które odbyły się 05 marca 2019 r. w Gorzowie Wlkp. Targi miały na celu zapoznanie młodzieży szkół podstawowych , gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z oferta edukacyjną na nowy rok szkolny 2019/2020 wraz z możliwościami dalszego kształcenia, rozwoju zawodowego i podjęcia pracy. Naszą szkołę reprezentowały uczennice  klasy drugiej technikum żywienia i usług gastronomicznych wraz z opiekunem. Takie chwile są doskonałą formą promocji naszej szkoły w środowisku lokalnym.

W. Czerwińska

 


Warsztaty „NIE dla przemocy”

Uczniowie klas pierwszych i drugich technikum uczestniczyli w warsztatach „NIE dla przemocy”.
Podczas spotkań identyfikowali zachowania przemocowe, określali formy i objawy przemocy psychicznej, fizycznej, seksualnej i ekonomicznej. Rozpoznawali mity i stereotypy związane z przemocą. Uświadamiali sobie jakie uczucia i stany emocjonalne towarzyszą ofiarom przemocy. 

U. Jasińska-Maksymowicz

 

 

 


Uczennica ZSCKR w Kamieniu Małym stypendystką Marszałka Województwa Lubuskiego


30 stycznia 2019 r.  po raz piętnasty wręczono stypendia naukowe, twórcze i artystyczne Marszałka Województwa Lubuskiego na rok szkolny 2018/2019.  W trakcie uroczystości, która odbyła się w Zielonej Górze w przepięknych wnętrzach Palmiarni, pani Elżbieta Anna Polak Marszałek Województwa Lubuskiego , wręczyła 35 młodym Lubuszanom stypendia, które maja pomóc wybitnie uzdolnionej młodzieży realizować wyznaczone cele, rozwijać zainteresowania oraz pasje. Program stypendialny pomaga stworzyć odpowiednie warunki do dalszego kształcenia się i rozwoju, jest również inspiracją do podejmowania kolejnych zadań naukowych, twórczych i artystycznych.
 W gronie tegorocznych stypendystów znalazła się uczennica klasy trzeciej Technikum w Kamieniu Małym Monika Rykała, która w ubiegłym roku szkolnym uzyskała średnią ocen 5,36 oraz zajęła VIII miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Architektury Krajobrazu w Gdańsku. Gratulujemy stypendystce jej rodzicom i nauczycielom oraz życzymy kolejnych sukcesów naukowych.

R. W.

 

Zdjęcia pochodzą ze strony www.lubuskie.pl

Fot. Krzysztof Kubasiewicz/UMWL

 


Warsztaty „Wzmacnianie pozytywnej samooceny”

Uczniowie klasy I TWŻ oraz IV TKŻ uczestniczyli w grudniu i styczniu w warsztatach wzmacniających pozytywną samoocenę. Podczas spotkań wykonali szereg ćwiczeń dotyczących pozytywnego wartościowania różnych aspektów obrazu siebie np. wyglądu zewnętrznego, zdolności, umiejętności oraz cech charakteru.


 Urszula Jasińska-Maksymowicz

 

 

 


Warsztaty kulinarne

Dnia 25.12.2018 w naszej szkole odbyły się warsztaty kulinarne  żywności ekologicznej z regionu Lubuskiego. Udział wzięły klasy I i II technikum żywienia i usług gastronomicznych.  Został przeprowadzony wykład na temat produktów tradycyjnych ziemi lubuskiej, oraz degustację produktów regionalnych.

 


ŚWIĄTECZNY PROJEKT
POLSKO-NIEMIECKI

    W dniach 18 i 19 grudnia 2018 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym oraz Oberstufenzentrum w Seelow odbyło się świąteczne spotkanie młodzieży w ramach Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
I jak co roku nie zabrakło dobrego humoru i chęci współpracy młodzieży przy świątecznych wypiekach ciast, robieniu  dekoracji i pamiątek świątecznych przy podkładzie muzycznym polskich i zagranicznych kolęd. Spotkanie w atmosferze przedświątecznej dało możliwości poszerzenia kontaktów między młodym pokoleniem, likwidację bariery językowej, poznanie obyczajów świątecznych po obu stronach rzeki Odry. To także okres otworzenia się na drugiego człowieka, a w szczególności na człowieka schorowanego. Młodzież mając na uwadze drugiego człowieka, wspólnie na zakończenie naszego spotkania, pojechała do Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim odwiedzając pensjonariuszki, które oczekują nas co roku. Wizytę uświetniło  wspólne kolędowanie i odśpiewanie polskich kolęd przy akompaniamencie gitarowym wykonanym przez uczniów wraz z opiekunem oraz wręczeniu drobnych upominków. Podczas podsumowania projektu został ustalony termin i tematyka kolejnego spotkania, złożone życzenia oraz przekazanie drobnych prezentów.

Składam serdeczne podziękowania młodzieży i nauczycielom naszej szkoły , którzy przyczynili się do realizacji spotkania.

Program spotkania został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „PRO EUROPA VIADRINA” ze środków polsko -niemieckiej współpracy młodzieży.


                                                                                       koordynator  spotkania  - W. Czerwińska

 

 

 

 

 


Warsztaty florystyczne w naszej szkole

      Dnia 05 grudnia 2018 roku w naszej szkole odbyły się  warsztaty florystyczne. Warsztaty przeprowadził florysta  p. Mirosław Drohomirecki – właściciel Pracowni Florystycznej Daisy w Kostrzynie nad Odrą. Obsługę fotograficzną zapewnił pan Paweł Duma.
      Na warsztatach wykonywano dekoracje ślubne, stołu, okolicznościowe, w naczyniach. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem oraz może staną się inspiracją do dalszych działań naszych uczniów z technikum architektury krajobrazu.
      Panom Mirosławowi Drohomireckiemu i Pawłowi Dumie, dziękuję za ciekawe i pozostające w pamięci zajęcia oraz za  poświęcony czas i bezinteresowne ich przeprowadzanie.

                                                                      
Ewa Kaniowska

 

GALERIA


JARMARK BOŻONARODZENIOWY  2018

      Tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy odbył się 15 grudnia 2018 r. w Witnicy.”ROLNIK” też był w tym miejscu widoczny. Wspólnie z organizatorami  i uczestnikami mogliśmy wprowadzić się w wyjątkowy , świąteczny nastrój . Podobnie jak w zeszłym roku podczas jarmarku Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym wystawił swoje stoisko ze stroikami świątecznymi oraz słodkimi wypiekami do poczęstunku. Cóż to były za chwile!
Szkołę reprezentowały uczennice kl. II technikum żywienia i usług gastronomicznych wraz z opiekunami.

    Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i zorganizowanie stoiska składam serdeczne podziękowania i zapraszam do dalszej współpracy.


                                                                                                                                W. Czerwińska

 

 

 

 

 


Akcja krwiodawstwa w
Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym

     12 grudnia 2018 r., to dzień w którym uczniowie i pracownicy ZSCKR w Kamieniu Małym oddali honorowo krew. W akcję włączyła się spora grupa chętnych lecz 23 darczyńców mogło ja oddać. Coroczna honorowa akcja wpisała się w tradycję naszej szkoły a młodzież ma coraz większą świadomość jak ważną rolę spełnia ten życiodajny płyn.

Dziękuję wszystkim ofiarodawcom oraz osobom zaangażowanym w ten szczytny cel.


                                                                                                                             W. Czerwińska

 

 


 

Projektu Kuźnia Młodego Przedsiębiorcy

Uczestnicy projektu Kuźnia Młodego Przedsiębiorcy wzięli udział w warsztatach dotyczących radzenia sobie ze stresem. Celem spotkania było zwiększenie samoświadomości na temat czynników wpływających na samopoczucie, rozwijanie umiejętności radzenia sobie z napięciem pojawiającym się w trudnych sytuacjach oraz przybliżenie znaczenia pozytywnego myślenia.

 

 


 

Warsztaty

Uczniowie klas I, II oraz III wzięli udział w warsztatach wzmacniających więzi w grupach klasowych.  Zajęcia składały się z różnorodnych zabaw, których zadaniem było angażowanie na równi wszystkich osób w danej grupie, wzmacnianie ich poczucia własnej wartości i budowanie atmosfery zaufania, akceptacji, współpracy i wzajemnej troski.


Urszula Jasińska-Maksymowicz

 

GALERIA


MIĘDZYPOWIATOWY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO


W dniu 7 grudnia  odbył się IV Międzypowiatowy Konkurs Języka Niemieckiego zorganizowany przez Zespół Szkół nr 4 Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wałczu.
Patronat konkursu objął Starosta Wałecki pan Bogdan Wankiewicz. Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: trzcianecko - czarnkowskiego,  strzelecko - drezdeneckiego , gorzowskiego oraz wałeckiego.

Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy II Ż Julia Uhlendorf.

Konkurs składał się z części pisemnej i ustnej. Część pisemna obejmowała czytanie i rozumienie
tekstów w j. niemieckiem , wiadomości z zakresu geografii krajów niemieckojęzycznych oraz wiedzę o zabytakach i atrakcjach Berlina. W części ustnej każdy uczestnik wypowiadał się w języku niemieckim na jeden temat, wybrany przez siebie z zestawu pytań .

Powiat gorzowski w kategorii TECHNIKUM zajął II miejsce, tuż za powiatem wałeckim.

Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz voucher.  Nagrody rozdał naczelnik Wydziału Edukacji w Starostwie Wałeckim pan Piotr Suchojad. 

Gratulujemy !!!

B. Ożga

 


Jakub Zaprudnik w finale krajowym  V Edycji Ogólnopolskiego  konkursu „Indeks dla Rolnika” 2018 r.


II etap konkursu odbył się 6 grudnia 2018 r.  w ZSCKR w Starym Brześciu . Na tym etapie rywalizowało 57 uczniów z 19 szkół rolniczych z całej Polski. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Dominik Łuczka, Przemysław Hawryluk i Jakub Zaprudnik  z klasy II w zawodzie technik rolnik. Jakub znalazł się wśród 21 uczniów zakwalifikowanych do III etapu. Finał krajowy odbędzie się w marcu na  Uniwersytecie Technologiczno- Przyrodniczym w  Bydgoszczy .
                                                                                             

Helena Stupak


 


 ZSCKR w Kamieniu Małym uczestnikiem Narodowej Wystawy Rolniczej w Poznaniu

 Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w dniach 30.11 - 02.12.2018 r. ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowało Narodową Wystawę Rolniczą, będącą przeglądem współczesnych osiągnięć, a także pokazem tradycji i dziedzictwa polskiej wsi.  Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Prezydent RP Andrzej Duda oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
W pawilonach Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywały się liczne degustacje, pokazy kulinarne, a także konkursy i zabawy dla dzieci. Swoje osiągnięcia zaprezentowały koła gospodyń wiejskich, urzędy marszałkowskie, organizacje branżowe, gospodarstwa agroturystyczne, jednostki podległe MRiRW oraz szkoły rolnicze, które przygotowały stoiska wystawowe prezentujące ofertę edukacyjną Sieci Szkół Rolniczych, promujące polską wieś oraz produkty tradycyjne i regionalne. Wśród wystawców znalazła się również nasza szkoła reprezentowana przez dyrektora szkoły Emila Zapiska, Wiolettę
Czerwińską i Martynę Rodziewicz oraz uczniów - Julię Bogacką, Patrycję Kominek, Przemysława Jastera i Jakuba Zaprudnika.
Stoisko wystawiennicze przygotowane przez naszą szkołę wzięło udział w konkursie zorganizowanym przez MRiRW. Komisja Konkursowa dokonała oceny stoisk (oryginalność zabudowy stoiska, elementy narodowe, atrakcyjność oferty edukacyjnej prezentowanej
na stoisku, wykorzystanie tradycji, kultury, zwyczajów i obrzędów życia na wsi oraz lokalnych i regionalnych produktów kulinarnych). Niestety żadnej nagrody nie otrzymaliśmy,
jednak udało nam się spełnić wszystkie wymagania konkursowe. Dzięki Kołu Gospodyń Wiejskich w Kamieniu Małym zaprezentowaliśmy potrawy wpisane na Listę produktów tradycyjnych MRiRW (żur z ziołami, kasla), które bardzo smakowały zwiedzającym wystawę.
Narodowa Wystawa Rolnicza poświęcona była również pokazaniu historycznych
i współczesnych maszyn rolniczych, zaś miłośnicy zwierząt mogli zobaczyć zwierzęta
z polskiej  hodowli (konie, owce, kozy, bydło).
Dla nauczycieli i uczniów naszej szkoły były to bardzo pracowite dni w trakcie których mogliśmy zaprezentować działania i osiągnięcia Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym.

 

 

 


 Sukces uczniów w Zielonej Górze


     W zorganizowanym przez Oddział Regionalny Kasy  Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Zielonej Górze konkursie pt. „Bezpieczeństwo i higiena pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym” naszą szkołę reprezentowała grupa w składzie:
 1. Magdalena Dziedzic
 2. Kacper Kucharczuk
 3. Paweł Muster
 4. Kacper Szkoda
 wszyscy to uczniowie IV klasy, którzy zostali wyłonieni w etapie szkolnym tego konkursu.
   
   W dniu 30 listopada 2018 roku w siedzibie KRUS w Zielonej Górze odbył się finał regionalny, który okazał się bardzo pomyślny dla naszych uczniów. Mianowicie po rozwiązaniu testu i jego sprawdzeniu, przyszedł czas na świętowanie:

  I miejsce zajął Paweł Muster klasa IV TR
 II miejsce zajął Kacper Kucharczuk IV TR
………………………………………………
 IV miejsce zajął Kacper Szkoda IV TR

   Serdecznie gratuluję godnej postawy i uzyskanych wyników, a młodsze klasy zachęcam do włączenia się do podobnych konkursów, szukamy godnych następców w dziedzinie bhp w rolnictwie.


Dariusz Kaniowski


Olimpiada Wiedzy o BHP i Rolnictwie – LODR Kalsk

Po raz kolejny grupa naszych uczniów uczestniczyła w Olimpiadzie Wiedzy o BHP i Rolnictwie organizowanej przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kalsku, była to XIV edycja tej olimpiady. Główne założenie to upowszechnianie problematyki w zakresie bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym, a także poszerzanie wiedzy i wprowadzanie nowych rozwiązań technologii w rolnictwie.

Naszą szkołę reprezentowali: Magdalena Dziedzic, Natalia Czeszejko, Paweł Muster, Kacper Kucharczuk, Kacper Szkoda, Grzegorz Dudek i Bartosz Muster.

 Po napisaniu testów i fazie pytań dodatkowych ogłoszono wyniki:
 II miejsce zajął Kacper Kucharczuk klasa IV TR
 IV miejsce zajął Bartosz Muster klasa II TR

 Gratuluję uzyskanych wyników, uczniowie odebrali cenne nagrody, a za rok kolejna edycja olimpiady – zapraszam do udziału.


                                                                                                                 Dariusz Kaniowski

 

Międzypowiatowy Konkurs Polonistyczny


Dnia 30.11.2018r. w Czarnkowie odbył się Międzypowiatowy Konkurs Polonistyczny.
W konkursie brały udział 3 osobowe drużyny reprezentujące licea i technika z powiatów: strzelecko-drezdeneckiego, wałeckiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, gorzowskiego.
Konkurs składał się z dwóch części: testu językoznawczego i wypowiedzi retorycznej. W części testowej drużyny rozwiązywały zadania dotyczące zagadnień gramatycznych, ortograficznych, interpunkcyjnych i językowych. Część retoryczna polegała na przygotowaniu 10-minutowej wypowiedzi na temat: „Refleksje młodych ludzi na temat wolności w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”.
Naszą szkołę reprezentowali: Monika Rykała kl. 3 TK, Patryk Czech kl. 3TW, Mateusz Brożyński kl. 4 TK. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z częścią testową, a w części retorycznej Patryk Czech wygłosił wypowiedź , co dało drużynie III miejsce w kategorii technika. Organizatorem konkursu i sponsorem nagród było Starostwo Powiatowe w Czarnkowie. 
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy jeszcze większych sukcesów w kolejnych konkursach.
A.O. 

 

 

 

POWIATOWY KONKURS POLONISTYCZNY W ZSCKR W KAMIENIU MAŁYM


Dnia 27 listopada 2018 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym odbył się Powiatowy Konkurs Polonistyczny, w którym uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Witnicy oraz uczniowie naszej szkoły. Zmagania konkursowe wyłoniły dwa zespoły, reprezentujące Powiat Gorzowski w Międzypowiatowym Konkursie Polonistycznym, który odbędzie się 30 listopada 2018 r. w Czarnkowie. Młodzież miała do rozwiązania test, obejmujący wiedzę dotyczącą lektur obowiązkowych oraz poprawności języka.
Zwycięzcy konkursu indywidualnego otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Starostę Powiatu Gorzowskiego, które wręczył pan Bartosz Jankowski  kierownik Wydziału Rozwoju i Komunikacji Społecznej.
Nasz powiat w Czarnkowie będą reprezentowały dwa trzyosobowe zespoły w składzie: P. Stankiewicz, M. Wąsowicz, M. Szuciak – ZSS w Witnicy, M. Brożyński, P. Czech, M. Rykała – ZSCKR w Kamieniu Małym. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach konkursowych.


R.W.

 

 

 

 

 

 

 


Konkurs ekologiczny – ZODR Barzkowice       W dniu 23 listopada 2018 roku w Zachodniopomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach odbył się regionalny finał XVII edycji konkursu ekologicznego pod hasłem : „Ekologia wspólna korzyść”.
      Głównym celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy na temat ekologii i ochrony środowiska, upowszechnianie wartości przyrodniczych w warunkach racjonalnego gospodarowania oraz kształtowanie postaw prośrodowiskowych młodych ludzi.
      Naszą szkołę reprezentowali: Kacper Kucharczuk z klasy IV TR i Hubert Pławiak        z klasy II TW, którzy najlepiej napisali etap szkolny tego konkursu. Po napisaniu testu składającego się z 50 pytań, ostatecznie nasi uczniowie zajęli odpowiednio: 8 miejsce Kacper i 16 miejsce Hubert ( uczestniczyło i rywalizowało 32 uczniów z dwóch województw – lubuskiego i zachodniopomorskiego ).
    Serdecznie gratuluję i zachęcam innych uczniów do uczestnictwa w kolejnych konkursach odbywających się w naszej szkole

.
                                                                                                                      Dariusz Kaniowki


POWIATOWY  KONKURS  JĘZYKA  NIEMIECKIEGO

        W dniu 22 listopada w Zespole Szkół im.  M.  Skłodowskiej – Curie  odbył się Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego. W konkursie  oprócz  szkoły organizującej konkurs uczestniczyły szkoły: Zespół Szkół Samorządowych z Witnicy oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego Kamień Mały.
Naszą szkołę reprezentowali : Julia Bogacka  z klasy II TŻ, Julia Uhlendorf z klasy II TW oraz Jakub Zaprudnik z klasy II TR. Uczniowie mieli okazję sprawdzić  swoją  wiedzę z języka niemieckiego w zakresie czytania ze zrozumieniem, rozumienia tekstu mówionego oraz konstruowania krótkich wypowiedzi pisemnych.  

Julia Uhlendorf zajęła  I miejsce w typie szkół TECHNIKUM. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz Vouchery.

Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego odbędzie się dnia 7 grudnia w Wałczu.
Nasz powiat reprezentować będą dwie grupy: jedna z liceum ogólnokształcącego i druga z technikum.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
                                                                                       
                                                                                                                                B. Ożga

 


IV Międzypowiatowy Konkurs Matematyczny


Dnia 16 listopada 2018 r. w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kostrzynie nad Odrą odbył się IV Międzypowiatowy Konkurs Matematyczny, w którym z trudnościami matematycznych zadań zmagali się uczniowie reprezentujący powiaty województwa lubuskiego. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy  IV w zawodzie technik rolnik – Paweł Muster, który w zmaganiach matematycznych w kategorii indywidualnej dla uczniów technikum zajął miejsce tuż za podium (IV), zaś w zmaganiach grupowych, jako jeden z trzech reprezentantów drużyny powiatu gorzowskiego, zajął ze swoimi koleżankami z technikum II miejsce.
Gratulujemy wyników i życzymy dalszych sukcesów!!!!

 

 

 

 


Wyniki szkolnego konkursu o Janie Pawle II1.    Monika Rykała (3KR) 21/32
2.    Mateusz Wroński (1WŻ) 21/32
3.    Dominika Maślana (1WŻ) 20/32
4.    Julia Bogacka (2TŻ) 20/32
5.    Adam Celejewski (2TR) 17/32
6.    Bartosz Muster (2TR) 16/32
7.    Angelika Sokalska (2TK) 16/32
8.    Anita Siwoń (2TW) 15/32


Udział w konkursie wzięło 15 uczniów.
Wszystkim gratulujemy.


 

Święci walczący o Niepodległość Polski
z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości


1.    Julia Bogacka (2TŻ) 13/15
2.    Marcin Fus (1TWŻ) 11/15
3.    Anita Siwoń (2TW) 10/15
4.    Monika Rykała (3TKR) 10/15
5.    Natalia Krajewska (2TŻ) 9/15
6.    Angelika Staniszewska (3TŻ) 9/15
7.    Weronika Kukuruza (3TŻ) 9/15
8.    Kinga Bajko (1YWŻ) 9/15
9.    Dominika Maślana (1TWŻ) 8/15
10.    Agnieszka Pietrzak (3TŻ) 8/15
11.    Nikola Król (2TŻ) 8/15
12.    Kacper Niklas (2TŻ) 6/15
13.    Mirela Szulkowska (3KR) 5/15
14.    Julia Uhlendorf (2TŻ) 5/15
15.    Patrycja Kominek (2TŻ) 3/15

 XXIX OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ
    Opole 20191.Monika Rykała (kl.3) 25/48
2. Agnieszka Pietrzak (kl.3) 23/48
3. Angelika Staniszewska (kl.3) 23/48
4. Weronika Kukuruza (kl.3) 22/48

Udział w konkursie wzięło 17 uczniów.
Wszystkim gratulujemy.

Głowacki Marek

 


Tydzień przedsiębiorczości

W dniach 13-16 listopada w naszej szkole jest jak co roku  został zorganizowany Tydzień Przedsiębiorczości. Zaproszonych zostało 16 różnych firm i instytucji. W spotkaniach wzięli udział uczniowie naszej szkoły, z wszystkich klas i specjalności.
Uczniowie podczas tych spotkań mogą poznać „od kuchni” procedurę zakładania własnej firmy, znaleźć ciekawe pomysły na własną działalność gospodarczą, uzyskać odpowiedzi na wiele pytań z przedsiębiorczości, poznać wielu ciekawych ludzi.
Uczniom dziękuję za miłe przyjęcie naszych gości, a nauczycielom dziękuję za pomoc, współpracę i cierpliwość.


Renata Naranowicz


APEL Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole w dniu 9 listopada 2018 r. odbył się uroczysty apel upamiętniający to wiekopomne wydarzenie. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu ze sztandarem szkoły oraz wspólnym odśpiewania hymnu narodowego o godzinie 11.11.
W czasie uroczystości w skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, zobrazowano walkę Polaków z germanizacją. Nie zabrakło poezji patriotycznej w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Ukazano ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.
Obecny rok to dla wszystkich Polaków szczególny czas. Wyjątkowość  rocznicy, którą wspólnie upamiętniamy przyczynia się do wzmocnienia naszego poczucia tożsamości narodowej oraz do kreowania młodego, świadomego  obywatela polskiego.  

A.K.

 

 

GALERIA


V  Lubuski  Sejmik  Młodzieżowy


             Dnia 5 listopada dwie uczennice z klasy II Ż: Julia Bogacka i Gabriela Woźniak miały zaszczyt reprezentować naszą szkołę na V Lubuskim Sejmiku Młodzieżowym  w Zielonej Górze. Tegoroczny sejmik odbywał się w aurze 100 - lecia odzyskania  przez Polskę niepodległości , jego mottem zaś były  słowa Cypriana Kamila Norwida: „Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło”.

          W pierwszej części  uczniowie - radni i uczniowie - dziennikarze zapoznani zostali przez Przewodniczącego Sejmiku pana Czesława Fiedorowicza z funkcjonowaniem i zadaniami sejmiku wojewódzkiego. Następnie przewodniączy przedstawił porządek obrad i zaprosił młodych radnych do odbierania z rąk marszałka dyplomów potwierdzających mandat radnego wojewódzkiego.
 Uczniówie - dziennikarze relacjonowali pisemnie obrady sejmiku , wykonywali  zdjęcia oraz nagrywali filmy.
        
        W dalszej części zebrani mieli okazję wysłuchać wystąpienia  i obejrzeć prezentację Marszałek Województwa Lubuskiego  pani Elżbiety Anny Polak na temat prężnego rozwoju naszego województwa.

         W drugiej części spotkania uczniowie - dziennikarze uczyli się prawidłowego zadawania pytań , a uczniowie - radni snuli rozważania o wydarzeniach  Polski lub postaciach, które mają wpływ na kształtowanie postaw  patriotycznych wśród dzisiejszej młodzieży. Uczniowie - radni oddali swoje głosy na najważniejszych Polaków oraz na najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju, a następnie została podjęta uchwała.

        Wzięcie udziału w sejmiku okazało się dla wszystkich dużym przeżyciem.

                                                                                                                                     B. Ożga

 

 


Wyniki etapu szkolnego
Ogólnopolskiego konkursu ‘’indeks dla rolnika’’

Liczba uczestników: 7
Klasyfikacja:


1.Bartosz  Muster
2. Dominik  Łuczka
3. Przemysław  Hawryluk


W/w osoby będą reprezentować  szkołę w II etapie konkursu, który odbędzie się 6 grudnia 2018 roku w Zsckr w Starym Brześciu .
                                                                                                     

H. Stupak  

Podsumowanie X edycji kampanii Fundacji Dobre Życie „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia” w ZSCKR w Kamieniu Małym


Tegoroczne obchody „Tygodnia dobrego chleba i zdrowego stylu życia” w naszej szkole, zakończyło spotkanie , które odbyło się 26 października 2018 r. Jak co roku, z tej okazji, przybyli do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym zaproszeni goście: pan Łukasz Dombek przedstawiciel UMiG Witnica, pani Maria Drewniak Sołtys Kamienia Małego, pan Czesław Hładki Prezes Gorzowskiej Rady Powiatowej Lubuskiej Izby Rolniczej oraz pani Czesława Bocheńska Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kamieniu Małym. Wicemarszałek Sejmiku Województwa Lubuskiego pan Romuald Gawlik przysłał  list poświęcony głównym celom ogólnopolskiej kampanii, ponieważ nie mógł do nas przyjechać, wykonując zaplanowane na ten dzień obowiązki służbowe.
 W tym roku realizowaliśmy zadania związane z promowaniem zdrowego stylu życia. Nasi uczniowie przygotowali plakaty promujące zdrowie, spotkali się z dietetykiem, odwiedzili Akademię Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat dbania o zdrowie oraz o metodach budowania kondycji fizycznej i psychicznej poprzez odpowiednią dietę i aktywny tryb życia. Tegoroczna akcja to również wyjazd do młyna w Słońsku, pogadanki przeprowadzone na godzinach wychowawczych poświęcone aktywnemu i zdrowemu stylowi życia oraz konkursy: „Konkurs wiedzy o wypieku chleba”, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie oraz „Konkurs  wypieku zdrowych ciastek”. Dyplomy i nagrody zwycięzcom wręczył dyrektor szkoły pan Emil Zapisek.
W związku z prowadzoną na terenie szkoły akcją przygotowaliśmy broszurę, w której znalazły się sprawdzone przepisy na zdrowy chleb.
Pani Czesława Bocheńska Przewodnicząca KGW w Kamieniu Małym zaprezentowała działalność koła skupioną na realizacji zadań promujących potrawy regionalne wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi rejestruje na oficjalnej liście potrawy będące dziedzictwem narodowym jako produkty regionalne. Koło Gospodyń Wiejskich w Kamieniu Małym zgłosiło do rejestracji wołowinę w karmelizowanej cebuli, potrawę, z którą zdobywało nagrody na różnych konkursach kulinarnych. Minister Rolnictwa I Rozwoju Wsi  30 maja 2018 r. potrawę zatwierdził i od tej pory jest to oficjalny Produkt Regionalny, wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych, którego nazwa i receptura jest chroniona prawem. To już trzecia potrawa KGW na liście ministra. W poprzednich latach panie zgłosiły kaslę- wędzoną karkówkę w kapuście kiszonej oraz żur z ziołami. Uczestnicy podsumowania ogólnopolskiej akcji mogli obejrzeć puchary i dyplomy ilustrujące sukcesy KGW w konkursach kulinarnych oraz krótki film poświęcony tradycyjnemu wypiekowi chleba.
Jak co roku na zakończenie spotkania wszyscy jego uczestnicy mieli możliwość zjedzenia zdrowego śniadania przygotowanego przez uczniów i nauczycieli technikum żywienia i usług gastronomicznych.


R. Winkel

 


„Rolnik w  Akademii Wychowania Fizycznego”.


   Dnia 22.10.2018 r. uczniowie klas maturalnych z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym odwiedzili Akademie Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wlkp – Zakład Dietetyki.
Spotkanie, to zostało zorganizowane w ramach X Ogólnopolskiej Kampanii „Tygodnia dobrego chleba i zdrowego stylu życia”. Młodzież uczestniczyła w wykładzie pt. „Żywienie młodzieży – jak usprawnić pracę mózgu?” oraz w warsztatach „pH -owe badania”. Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję poznać różnicę pomiędzy kwasami i zasadami , co tak naprawdę oznacza skala pH i jakie ma znaczenie dla naszego życia.
Wizyta w uczelni , to również możliwość zapoznania się z jej ofertą edukacyjną na przyszły rok akademicki.


W. Czerwińska

 

 

 


Stypendia Burmistrza Miasta i Gminy Witnica dla najzdolniejszych uczniów
 ZS CKR w Kamieniu Małym


18 października 2018 r. w sali RCR w Witnicy, odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Burmistrza Miasta i Gminy Witnica najzdolniejszym uczniom, uczęszczającym do szkół leżących na terenie gminy. Burmistrz Dariusz Jaworski, w obecności rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół, wręczył wyróżnionym uczniom pamiątkowe dyplomy oraz odznaki wzorowego ucznia. Wśród stypendystów znaleźli się również uczniowie Zespołu Szkół  Centrum Kształcenia Rolniczego  w Kamieniu Małym, którzy w ubiegłym roku szkolnym uzyskali wysoką średnią ocen, są to: Julia Bogacka, Patryk Czech, Paweł Muster,  Monika Rykała, Jakub Zaprudnik. Nagrodzonym uczniom w uroczystości towarzyszył dyrektor szkoły pan Emil Zapisek. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w nauce.


R. Winkel

 


 

Wyróżnienia dla nauczycieli ZSCKR w Kamieniu Małym


Październik, to miesiąc, w którym pracownicy oświaty obchodzą swoje święto, to również czas kiedy są nagradzani za swoją pracę. W tym roku troje nauczycieli Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym pani Helena Stupak, pan Dariusz Kaniowski i pani Renata Winkel, otrzymało Medal Komisji Edukacji Narodowej nadawany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej. Uroczystość, na której wręczono medale i odznaczenia,  odbyła się 23 października 2018 r.  w siedzibie  Centralnej Biblioteki Rolniczej w Warszawie.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pan Rafał Romanowski, w takcie tegorocznego spotkania, przyjął również ślubowanie od nauczycieli, którzy w tym roku uzyskali awans na stopień nauczyciela mianowanego oraz wręczył akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego i dyplomowanego kilkudziesięciu nauczycielom pracującym w szkołach rolniczych prowadzonych przez  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W naszej szkole troje nauczycieli pani Martyna Rodziewicz ( nauczyciel mianowany), pani Wioletta Czerwińska oraz pan Krzysztof Przybyła (nauczyciele dyplomowani) , uzyskało wyższe stopnie awansu zawodowego.               Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów zawodowych.

R. Winkel

 

 

 

 


Wycieczka do Młyna w SłońskuDnia 19.10.2018 z okazji ,,Tygodnia Chleba i Zdrowego Stylu Życia” klasa III TŻ wzięła udział w wycieczce edukacyjnej do Młyna w Słońsku. Przedstawiony został proces technologiczny produkcji mąki oraz wypieku chleba.
Drugą częścią wycieczki było zwiedzanie   Muzeum Martyrologii w Słońsku nawiązując do obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

K.Gniady

 

 

 


Kurs brukarski

W dniach 17 - 28.09.2018r 9 uczniów klas 2 i 3 wzięli udział w kursie brukarskim w Centrum Kształcenia Zawodowego UAZ Bauwirtschaft Franfurt (Oder). Celem szkolenia było zdobycie umiejętności związanych z układaniem mozaiki granitowej, posługiwanie się odpowiednim sprzętem oraz integracja międzynarodowa.
Zajęcia odbywały w specjalistycznych warsztatach szkoleniowych pod nadzorem wykfalifikowanego Majstra - specjalisty z dziedziny drogownictwa Pana Kempf Martin. Szkolenie zakończyło się uroczystym wręczeniem Certyfikatów, wszyscy uczestniczy otrzymali wzorowe oceny. Oprócz pracy znalazł się także czas na przyjemności. Mieliśmy okazję zwiedzać samo miasto Frankfurt, byliśmy z wizytą u Burmistrza Miasta. Pogoda dopisywała, jedno popołudnie udało się spędzić przy grillu, a jedno na bardzo ciekawej wycieczce w nowoczesnej biogazowni Markendorf.

 

 GALERIA


SZKOLNY KONKURS POEZJI PATRIOTYCZNEJ

28 września odbył się konkurs poświęcony poezji patriotycznej. Celem konkursu było popularyzowanie patriotyzmu poprzez poezję, rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie uczniów poezją patriotyczną. Do konkursu zgłosiło się 12 uczniów. Młodzi poeci recytowali wiersze W. Szymborskiej, T. Rózewicza A. Oppmana czy fragment prozy H. Sienkiewicza. Po prezentacji utworów komisja w składzie p. A. Osowska, M. Lipok i A. Karczmarska przyznała I miejsce dla Wiktorii Rzemienieckiej, II miejsce zajął Patryk Czech, III miejsce przyznano Julii Bogackiej.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!

 

 

 

 

 

 

Obóz naukowy - Sulechów

W dniach 24-26.09.2018r. dwunastu uczniów naszej szkoły z klasy II, III i IV uczestniczyło w obozie naukowym pt.”Kształtowanie właściwych postaw kreatywnych i innowacyjnych”. Zajęcia odbywały się w Centrum Energetyki Odnawialnej PWSZ w Sulechowie - Zamiejscowym Wydziale Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Obóz odbył się w ramach realizacji projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w ZS CKR w Kamieniu Małym” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 Oś priorytetowa 8. Nowoczesna edukacja Działanie 8.4 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego , Poddziałanie 8.4.1 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego – projekty realizowane poza formułą ZIT .
Młodzież pod opieką trenera komunikacji marketingowej, p. Katarzyny Zych poznała wiedzę na temat kreatywności w innowacyjnym samokształceniu, wykorzystywała ją w praktyce, rozwijała myślenie transformacyjne, kombinacyjne i pytajne. Uczniowie tworzyli efektywne prezentacje, pracowali z kamerą oraz zajmowali się obróbką materiałów multimedialnych. Poznali zasady pracy w sieci prawa, a także zgłębili wiedzę na temat strategii poszukiwania i weryfikacji informacji na portalach edukacyjnych.
Dodatkową atrakcją w czasie trwania obozu było wyjście pod przewodnictwem p. M.  Bielawskiej- opiekuna z ramienia Uniwersytetu Zielonogórskiego na kręgle. Pierwsze chwile gry okazały się dla niektórych trudne, lecz po krótkim czasie każdy uczestnik nabrał wprawy i świetnie się bawił. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że kręgielnia to znakomite  miejsce na integrację.
 Obóz był dla każdego nowym, interesującym przeżyciem. Uczniowie mieli czas na naukę, ale również czas na rozrywkę. Nikt nie narzekał, że jest zmęczony, albo, że nie ma na coś ochoty- było wręcz przeciwnie- wszyscy z uśmiechem na twarzach podchodzili do zajęć teoretycznych, a także praktycznych.
W ostatnim dniu zajęć młodzież z zadowoleniem odebrała certyfikaty uczestnictwa.

A.O.

 

GALERIA


KONKURS  JĘZYKA  NIEMIECKIEGO  I  ANGIELSKIEGO

W dniu 26 września z okazji Międzynarodowego Dnia Języków Obcych odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o krajach niemieckiego i anglosaskiego obszaru językowego.
Uczniowie poszczególnych klas  mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu znajomości
architektury wybranych miast Niemiec, Austrii, Ameryki i Anglii , znanych osobowości, specjałów z tych krajów oraz rockowej i popowej  muzyki współczesnej.  Zaszczytne I miejsce zdobyła klasa II T Ż/W , II miejsce klasa IV T Ż/K  i  III miejsce  klasa III  T Ż/W.
Organizatorzy dziękują pani Kindze Gniady i klasie II TŻ za przygotowanie słodkiego poczęstunku.
                                                                                                                  

B. Ożga 

 

   

 

 

 


Warsztaty integracyjne „Poznajmy się”

    Rozpoczynając naukę w naszej szkole uczniowie spotykają się po raz pierwszy z nowymi kolegami, nauczycielami, znajdują się w nowym, nieznanym miejscu. Każdy  z nich ma za sobą pewien bagaż doświadczeń, każdy ma inną osobowość.
Zajęcia integracyjne to  zabawy i ćwiczenia mające na celu  kształtowanie pozytywnych relacji i  stosunków koleżeńskich między uczniami.

20.09.2018 r. w warsztatach uczestniczyły klasy I TK oraz I TWŻ
Zajęcia prowadziła Urszula Jasińska-Maksymowicz-pedagog szkolny

 

 

 

 

 

 

 

 


Wyjście do kina

Dnia 19 września uczniowie naszej szkoły udali się do gorzowskiego kina na film pt.  „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”  W filmowej lekcji historii uczestniczyło ponad 50 osób.  Najbardziej imponujące były sekwencje dotyczące podniebnych potyczek oraz  ukazujące heroizm polskich asów przestworzy.  Ekranizacja powieście Arkadego Fiedlera nie tylko wspiera kultywowanie historii  polski, ale także rozbudza uczucia patriotyczne wśród młodzieży.A. Karczmarska


VIII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Architekturze Krajobrazu W Gdańsku

 
Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo Usługowych im. Władysława Szafera w Gdańsku zorganizował VIII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Architekturze Krajobrazu. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem prezydenta miasta Gdańska.
18 grudnia 2017r. w Zespole Szkół CKR w Kamieniu Małym odbył się etap szkolny konkursu, na którym wyłoniono 3-osobową grupę uczniów – reprezentantów szkoły. Byli nimi: Klaudia Gryko, Zuzanna Kałużna i Monika Rykała. Tegoroczne zadanie dla grupy uczniów polegało na opracowaniu projektu koncepcyjnego „ogrodu kieszonkowego” w Oliwie, historycznej i malowniczej dzielnicy Gdańska. Projekt uwzględniał odpowiedni dobór gatunkowy roślin oraz zastosowane obiekty małej architektury krajobrazu. 13-14 września 2018r. wybrana grupa pojechała do Gdańska. Tam odbyły się konkurencje drużynowe i indywidualne. Zadanie polegało na obronie swojego projektu przed wymagającym i dociekliwym jury i uzasadnieniu dlaczego zastosowała takie, a nie inne rozwiązanie projektowe.
W etapie indywidualnym uczniowie rozwiązywali test z zakresu podstawy programowej w zawodzie technik architektury krajobrazu. Uczennica Monika Rykała zakwalifikowała się do ścisłej finałowej dziesiątki, walczącej o Indeksy Uczelni Wyższych. Zadaniem finałowym było wykonanie mini ogrodu w słoju szklanym, stosując dostępne na stanowisku pracy materiały.
Uczennica Naszej Szkoły Monika Rykała z klasy III TK po zmaganiach drużynowych i indywidualnych uplasowała się wysoko na liście, zajmując VIII miejscu.
Po zmaganiach konkursowych uczniowie zwiedzili molo w Sopocie, starówkę i Park Oliwski w Gdańsku. Szkoła uczestniczyła już po raz ósmy w wyżej wymienionym konkursie i było to niewątpliwie ciekawe doświadczenie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych.
Opiekunem drużyny z Kamienia Małego był mgr inż. Krzysztof Przybyła – nauczyciel przedmiotów zawodowych z zakresu architektury krajobrazu.


K.Przybyła

 

 

 

 


Ślubujemy Tobie Szkoło….

Za nami ślubowanie klas pierwszych, które odbyło się 11 września 2018 r. w obecności całej społeczności szkolnej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym, przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Słowa ślubowania zostały wypowiedziane przez przedstawicieli dwóch klas pierwszych, kształcących w zawodach: technik agrobiznesu , technik architektury krajobrazu, technik weterynarii i technik żywienia i usług gastronomicznych. Oficjalnie w gronie uczniów Zespołu Szkół CKR w Kamieniu Małym powitała ich wicedyrektor szkoły pani Renata Winkel.


R. Winkel

 


08.09.2018 roku, cała Polska czytała "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

 
Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym, przyłączyli się do Narodowego Czytania "Przedwiośnia", w poniedziałek, 10.09.2018 r. Na każdej lekcji, w każdej klasie, uczniowie czytali wybrany przez panią Agnieszkę Osowską fragment lektury. Niektórzy pozwolili nawet uwiecznić tą chwilę na zdjęciu :)
Na przełomie listopada i grudnia odbędzie się szkolny konkurs ze znajomości treści Przedwiośnia, skierowany szczególnie do uczniów klas czwartych, choć zapraszamy do udziału w nim, Wszystkich uczniów Szkoły.
Wyniki konkursu ogłosimy na apelu bożonarodzeniowym.

M. Lipok

 


KRZESZYCKA JESIEŃ  2018

               W dniu 09 września 2018r.  ZS CKR w Kamieniu Małym brał udział  w XXIV „Krzeszyckiej Jesieni” zatytuowanej tym razem „Jak to dawiej bywało”. Wśród licznych reprezentacyjnych stoisk  z różnych sołectw mieliśmy i my możliwość wzięcia udziału w tych targach.  Na naszym  stoisku można było zapoznać się z osiągnięciami edukacyjnymi i sportowymi  uczniów oraz ofertą szkoły, dzięki czemu mogliśmy zachęcać młodzież do  nauki w naszej szkole, a starszych do zapisów na kursy kwalifikacyjne.
              Odwiedzający zachwycali się bogatymi dekoracjami z tegorocznych plonów oraz  próbowali przetwory warzywne, własnej roboty chleb ze smalcem  oraz inne domowe wypieki.
               Szkołę mieli zaszyczyt reprezentować uczniowie klasy IV A : Radosław Turek, Bartosz Nazwalski , Przemysław Jaster oraz  Jan Łankowski  z kl. II R.  Opiekę nad  młodzieżą sprawowały p. E. Kaniowska, p. J. Bochenek oraz p. B.Ożga.  

Bożena Ożga

 

 

 

 


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym


 W tym roku spotkaliśmy się 3 września , aby uroczyście zainaugurować nowy rok szkolny. Punktualnie o godzinie 8.00 zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej, aby powitać zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i tegorocznych pierwszoklasistów.
Apel rozpoczął dyrektor szkoły  pan Emil Zapisek, który zapoznał nas z planem pracy   oraz życzył wszystkim sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym. Naszą uroczystość uświetnił również zastępca burmistrza Miasta i Gminy  Witnica pan Paweł Łopatka. Po wysłuchaniu wypowiedzi gości i słów Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pana Jana Krzysztofa Ardanowskiego, rozeszliśmy się do klas na spotkania z wychowawcami.


R. Winkel


Dożynki Powiatowe Maszewo 02.09.2018

W pierwszy wrześniowy weekend, uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym wraz z nauczycielami p. Anna Gajewską oraz p. Krzysztofem Przybyłą reprezentowali szkołę na Dożynkach Powiatowych, które w tym roku odbywały się w Maszewie, nieopodal Deszczna. W tym roku uroczystość ta połączona była z lokalnym Świętem Pieczonego Kurczaka. Nasi Uczniowie, Adam Celejewski, Przemysław Hawryluk oraz Kacper Pilarski bardzo aktywnie promowali szkołę wśród licznie zgromadzonych gości, rozdając ulotki oraz częstując ich przygotowanymi na tą uroczystość wypiekami.
 
K.Przybyła
 
 
 
 

 


2017/2018


Dożynki Gminne Nowiny Wielkie

18.08.2018 roku, uczniowie naszej szkoły, Maja Plutowska, Aleksandra Wojciechowska, Krystian Wroniak, Gabriela Woźniak, Magdalena Czekajło, wzięli udział Gminnym Święcie Plonów. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta dziękczynna, z uroczystym udziałem pocztów sztandarowych między innymi Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym. Po Mszy, barwny korowód przeniósł wieńce dożynkowe na plac i rozpoczęła się część oficjalna uroczystości. Stoisko przygotowane przez Naszą Szkołę brało udział w konkursie na najciekawszą prezentację i otrzymało nagrodę za zajęcie IV miejsca. Ponadto Zespół Szkół CKR zgłosił do konkursu na wypieki cukiernicze ciasto. Ciasto o znamiennym tytule "Kamyczek Mały", zostało wyróżnione przez Komisję konkursową. Stoisko odwiedziło wielu gości, którzy mogli zapoznać się z osiągnięciami uczniów oraz ofertą edukacyjną Naszej Szkoły. Za przygotowanie i organizację odpowiedzialni byli p. Renata Naranowicz oraz p. Krzysztof Przybyła.
 
K.Przybyła
 
 
 
 

 

 

JUBILEUSZ 55-LECIA ORAZ IV ZJAZD ABSOLWENTÓW ZESPOŁU SZKÓŁ

CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO W KAMIENIU MAŁYM

„Lubię wracać, tam gdzie byłem”
Z. Wodecki22 czerwca 2018 r. wróciliśmy, tam gdzie wszystko się zaczęło, wróciliśmy do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym, który w tym dniu obchodził swoje pięćdziesiąte piąte urodziny. Jubileusz był również świetną okazją do zorganizowania IV Zjazdu Absolwentów naszej szkoły, którzy licznie przybyli na uroczystość.  Spotkanie  rozpoczął Dyrektor szkoły pan Ryszard Nowicki, który w swoim wystąpieniu przypomniał najważniejsze osoby i wydarzenia z życia szkoły oraz podziękował za współpracę wszystkim naszym przyjaciołom. Następnie głos zabrał pan Robert Jakubik zastępca Dyrektora do Spraw Oświaty Rolniczej Departamentu Spraw Społecznych i Oświaty Rolniczej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który również odczytał list gratulacyjny przesłany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wręczył prezenty, które szkoła otrzymała z okazji jubileuszu.
Miło nam było usłyszeć tyle życzliwych słów od przybyłych gości, którzy w krótkich wystąpieniach gratulowali nam sukcesów i życzyli dalszego rozwoju placówki. Z naszego zaproszenia skorzystali i na święto szkoły przybyli: Józef Kruczkowski Radny Sejmiku Województwa Lubuskiego, Marek Szabat Skarbnik Starostwa Powiatowego w Gorzowie Wielkopolskim, Dariusz Jaworski Burmistrz Miasta i Gminy Witnica, Maria Drewniak Sołtys Kamienia Małego, Czesław Hładki Członek Zarządu Lubuskiej Izby Rolniczej oraz Radny Miasta i Gminy Witnica, Zenon Siwiński Prezes Oddziału ZNP w Witnicy, kapitan Artur Tyczyński przedstawiciel Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim, Bogumiła Żurawiecka Dyrektor ZS CKR w Mieszkowicach, Leszek Naumowicz Dyrektor Zespołu Szkół w Kostrzynie nad Odrą, Anna Szkoda Przewodnicząca Rady Rodziców w ZS CKR w Kamieniu Małym, byli nauczyciele, pracownicy oraz absolwenci. Nie wszyscy zaproszeni goście mogli przybyć na akademię, więc przesłali do nas listy gratulacyjne odczytane przez prowadzącą Renatę Winkel w trakcie spotkania.
W imieniu byłych pracowników głos zabrały  panie Kazimiera Drozdowska i Ewa Relis, córka pierwszego Dyrektora szkoły pana Władysława Midora. Ich bardzo osobiste wystąpienia, przywołały wspomnienia, żywe w pamięci pracowników i absolwentów szkoły.
Taka uroczystość, to również dobra okazja, aby wyróżnić tych nauczycieli i pracowników szkoły, którzy wykazali się wielką pracowitością, poświęceniem i kreatywnością w pracy zawodowej. Za swoje dokonania panie Wioletta Czerwińska i Barbara Szuciak oraz pan Emil Zapisek otrzymali Odznakę Honorową „Zasłużony dla rolnictwa”, którą w imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi , wręczył pan Robert Jakubik Dyrektor ds. Oświaty Rolniczej w MRiRW. Również pan Ryszard Nowicki przyznał nagrody Dyrektora z okazji 55-lecia szkoły nauczycielom i pracownikom ZS CKR w Kamieniu Małym.
Nauczyciele, uczniowie i rodzice w trakcie święta szkoły, podziękowali panu Ryszardowi Nowickiemu za jego trud i wysiłek włożony w rozwój naszej placówki, która w ciągu ostatnich kilku lat bardzo się zmieniła i wzbogaciła o nowe inwestycje: boisko wielofunkcyjne,  warsztaty i wiaty na pojazdy i maszyny rolnicze, wyposażenie pracowni dydaktycznych.
Jubileusz 55-lecia obchodzi się tylko raz,  dla upamiętnienia tego wydarzenia przygotowaliśmy okolicznościową publikację, która jest zapisem przeszłości, jak i teraźniejszości Zespołu Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym. Każdy uczestnik jubileuszu otrzymał najnowsze wydanie książki upamiętniającej 55 lat istnienia szkoły rolniczej w Kamieniu Małym.
Zwieńczeniem wspólnego spotkania po latach, był występ zespołu muzycznego składającego się z absolwentów szkoły:  Romana Czerneckiego, Jacka Piwkowskiego i Pawła Górskiego, który kilkoma znanymi przebojami, przypomniał zdarzenia z przeszłości – pierwszą miłość, wspólne prywatki i losy kolegów szkolnych. Zaś o teraźniejszości zespołu szkól, w humorystyczny sposób, słowami pana Emila Zapiska, autora scenariusza, opowiedzieli uczniowie reprezentujący wszystkie zawody kształcone w szkole. Występy przygotowane przez uczniów i absolwentów zakończyły oficjalną część uroczystości, po której wszyscy uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia szkoły, spotkania się z nauczycielami i kolegami z klasy, aby wspólnie powspominać dawne czasy i spożyć dania przygotowane przez Karczmę „Piwosz” z Witnicy.
Dyrektor szkoły pan Ryszard Nowicki dziękuje wszystkim zaproszonym gościom, byłym pracownikom i absolwentom za tak liczne przybycie na Jubileusz 55- lecia szkoły oraz nauczycielom, pracownikom, uczniom i przedstawicielom absolwentów za przygotowanie uroczystości.


R. Winkel

 

 GALERIA


Zakończenie roku szkolnego 2017/2018 w Zespole Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego
 w Kamieniu Małym

22 czerwca 2018 r. o godz. 8.00 po raz ostatni zabrzmiał dzwonek w roku szkolnym 2017/2018. Uroczyste zakończenie zgromadziło w naszej szkole uczniów, nauczycieli, rodziców. Szkołę w tym dniu odwiedził również pan Dariusz Jaworski Burmistrz Miasta i Gminy Witnica. Szkolną uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły pan Ryszard Nowicki, który dokonał podsumowania kończącego się roku szkolnego, następnie głos zabrał pan Dariusz Jaworski, który wszystkim uczniom i nauczycielom życzył dalszych sukcesów, motywacji do wytężonej pracy i bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego.
Wreszcie nadszedł moment aby nagrodzić tych uczniów, którzy w roku szkolnym 2017/2018 osiągnęli wysokie wyniki w nauce oraz sukcesy w konkursach i olimpiadach zawodowych ( o których można przeczytać na stronie szkoły). Promocję z wyróżnieniem otrzymali: Julia Bogacka średnia ocen 5,61, Monika Rykała śr. ocen 5,36, Jakub Zaprudnik śr. ocen 5,15,  Paweł Muster śr. ocen 5,08 oraz Patryk Czech śr. ocen 4,85. W II semestrze bieżącego roku szkolnego 31 uczniów otrzymało stypendium szkolne za wyniki w nauce. Wielu uczniów zostało nagrodzonych za pracę na rzecz szkoły i aktywny udział w zawodach sportowych. Również rodzice najlepszych uczniów otrzymali listy gratulacyjne z podziękowaniem za trud włożony w wychowanie swoich dzieci.
Rok szkolny 2017/2018 można uznać za bardzo udany, kolejny rozpocznie się 3 września. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy bezpiecznych i spokojnych wakacji.


R. Winkel

 

 


Tydzień Przedsiębiorczości

W  dniach 13-19 listopada 2017r. po raz dziewiąty szkoły realizowały program Otwarta firma w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Jak co roku programowi towarzyszył konkurs na najaktywniejszą szkołę. W kategorii najaktywniejszych szkół ponadgimnazjalnych  Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym zajął II miejsce. Pragnę przypomnieć, że w konkursie tym brały udział szkoły ponadgimnazjalne z  całej Polski. I chciałabym jeszcze raz podziękować wszystkim instytucjom i osobom, które brały udział w tym wydarzeniu w naszej szkole, a uczniom, nauczycielom i dyrekcji serdecznie podziękować za pomoc i wsparcie oraz zapewnienie dobrej atmosfery na spotkaniach i wyjazdach, które odbywały się w ramach Tygodnia Przedsiębiorczości.


Renata Naranowicz

 

 


RUCH TO ZDROWIE
Polsko-Niemiecki Dzień Sportu


    W dniu 29.05.2018 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym odbył się polsko-niemiecki dzień sportu pod hasłem „Ruch to zdrowie”. Do udziału w spotkaniu zaproszono  uczniów i opiekunów naszej partnerskiej szkoły z Seelow. Po przywitaniu i wspólnym śniadaniu dokonano podziału na drużyny w ten sposób aby w każdej ekipie byli uczniowie polscy i niemieccy.
    Spotkanie składało się z trzech części. W części pierwszej zespołu rywalizowały się w wyścigach rzędów, w części drugiej zmagali się w konkurencjach lekkoatletycznych, a w części trzeciej spotkania drużyny uczestniczyły w turnieju piłki siatkowej.
Po obiedzie nastąpiło podsumowanie imprezy, rozdano nagrody indywidualne (każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkową koszulkę, dyplom, kubek i smycz do kluczy) i zespołowe (obydwie szkoły otrzymały zestaw piłek do gier zespołowych).
     Spotkanie zorganizowano dzięki finansowaniu projektu przez Euroregion Pro Europa Viadrina z funduszu małych projektów Interreg VA i częściowym wsparciu finansowym Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
      Poniżej zamieszczamy krótką fotorelację.

Roman Czernecki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


TARGI  ROLNICZE  GLISNO  2018

   W dniu 27 maja mieliśmy okazję wziąć udział w Targach Rolniczych Glisno 2018 zorganizowanych przez Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Targi odbywały się na terenach pałacowych LODR. 
   Osoby odwiedzające  nasze stoisko mogły zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną szkoły oraz osiągnięciami uczniów. Odwiedzali nas absolwenci naszej szkoły, którzy z łezką w oku wspominają
lata spędzone w szkole rolniczej w Kamieniu Małym.
   Na tegorocznych targach naszą szkołę mieli zaszczyt rerezentować uczniowie klasy I TR: Jan Łankowski, Adrian Małecki, Wiktor Powzun oraz Krystian Wroniak. Opiekę nad uczniami sprawowały panie E. Kaniowska oraz B. Ożga.  Odwiedzający kosztowali ze smakiem domowe ciasto, chleb ze smalcem oraz mini – naleśniki.  
 

 


UROCZYSTE POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW ZESPOŁU SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO
W KAMIENIU MAŁYM


27 kwietnia 2018 r. w ZSCKR w Kamieniu Małym pożegnaliśmy tegorocznych absolwentów technikum oraz słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych. Na uroczysty apel przybyli zaproszeni goście: Pan Romuald Gawlik Wicemarszałek Województwa Lubuskiego, pani Danuta Szewczyk Wicestarosta Powiatu Gorzowskiego, pan Józef Kruczkowski Radny Sejmiku Województwa Lubuskiego, pan Dariusz Jaworski Burmistrz Miasta i Gminy Witnica oraz pan Czesław Hładki Radny Urzędu Miasta i Gminy Witnica, którzy pogratulowali absolwentom ukończenia szkoły i życzyli im samych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.
Dyrektor szkoły pan Ryszard Nowicki wręczył nagrody, świadectwa ukończenia szkoły z wyróżnieniem, listy pochwalne wyróżniającym się uczniom oraz listy gratulacyjne rodzicom nagrodzonych uczniów.
Wyróżnieni absolwenci: Maciej Butoka, Marcelina Domin, Magdalena Król, Adiana Andrzjewska, Klaudia Filipowicz, Maciej Juruć, Kacper Krawczyk, Kamila Kałek,  Iga Kopka, Dominika Kowalczyk, Kaja Kowalczyk, Klaudia Pluskota.
Następnie wychowawcy klas czwartych, pani Janina Kucharska i pan Krzysztof Przybyła, wręczyli świadectwa ukończenia szkoły swoim wychowankom. Na zakończenie uroczystego apelu uczniowie klas trzecich zaprezentowali przygotowaną, pod czujnym okiem wychowawców pani Aleksandry Karczmarskiej i pani Agnieszki Osowskiej, część artystyczną, która zakończyła tegoroczną akademię.


R. Winkel

 


Wyniki eliminacji szkolnych VI Edycji  Konkursu Wiedzy
o Uprawie i Ochronie Integrowanej Roślin


Eliminacje   przeprowadzono  23 kwietnia 2018 r.   Wzięło
w nich udział  8 uczniów.
25 maja będą nas  reprezentować w rozgrywkach ogólnopolskich przeprowadzanych w ZSCKR w Bydgoszczy :
1.    Kuczarczuk Kacper
2.    Muster Paweł
3.    Butoka Maciej   
4.    Kruszyna Szymon( rezerwowy) .  

  
                                          E. Kaniowska  H. Stupak  


Konkurs  „INDEKS DLA ROLNIKA”

Kacper Kucharczuk uczeń klasy III  TR  uczestniczył w IV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu  „INDEKS DLA ROLNIKA”, który odbył się 12 kwietnia 2018 rok na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy.
III etap polegał na przygotowaniu prezentacji na temat : Soja – walory i zagrożenia w produkcji roślinnej i zwierzęcej, jej  przedstawieniu i odpowiedzi na pytania komisji. Kacper wykazał  się bogatą wiedzą rolniczą. Gratulujemy udziału i wyniku (13 w kraju).
                                                         

H. Stupak

 


„Stopklatka” – spektakl zwany życiem

Dnia 12.04.2018 r. odbył się wyjazd naszych uczniów do teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. na spektakl pt. „Stopklatka”.                                    
Bohaterem poruszającego monodramu Maliny Prześlugi jest młody chłopak, który po niefortunnym skoku do wody został całkowicie sparaliżowany i odizolowany od rówieśników. Jego jedynym oknem na świat są filmy, które całymi dniami ogląda.   Konstrukcja spektaklu, poprzez zastosowanie krótkich filmików i tytułowych stopklatek, pozwala widzom na poznanie historii Wojtka, jego życia przed i po wypadku.
Co prawda nie było żadnych „filmowych” efektów specjalnych, ale za to aktorzy doskonale oddali emocje bohaterów – ból fizyczny i psychiczny, przyklejane uśmiechy, niemy krzyk       i próbę walki z bezsilnością.
„ Stopklatka” to  spektakl, który z pewnością nakłania odbiorców do zastanowienia się przed ostatecznym podjęciem (często zbyt pochopnej i nieprzemyślanej) decyzji – jak skok do nieznanego akwenu. Zmusza do refleksji, jak byśmy zachowali się  i czuli, gdybyśmy znaleźli się „w roli” Wojtka czy kogoś z jego bliskich.
Tematyka sztuki jest bardzo ważna, godna uwagi i polecenia, tym bardziej w obliczu zbliżających się wakacji.


A.O.

 


Konkurs "Przedsiębiorczość"

W dniu 12-go kwietnia b.r. (czwartek)  na Akademii im. Jakuba z Paradyża na wydziale ekonomicznym w Gorzowie Wlkp odbył się II etap szkolnego konkursu „Przedsiębiorczość”.  Brały w nim udział 3 osoby z naszej szkoły, uczennice z klasy III TK: Maja Plutowska, Amelia Rajczakowska i Natalia Kniat.  Serdecznie dziękuję dziewczynom za zaangażowanie i życzę dalszych sukcesów w tego typu konkursach i olimpiadach.


Renata Naranowicz

ZESPÓŁ SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO W KAMIENIU MAŁYM

UCZESTNIKIEM TARGÓW SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W GÓRALICACH


6 kwietnia 2018 r w Góralicach odbyły się kolejne Targi szkół ponadgimnazjalnych, w których uczestniczył Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym. Nasza szkoła przygotowała stoisko promocyjne oraz zaprezentowała ofertę edukacyjną na rok szkolny 2018/2019.     Targi edukacyjne w Gimnazjum w Góralicach cieszą się dużą popularnością wśród licznie zgromadzonych przedstawicieli szkół ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego.


R. Winkel


XIII powiatowy Konkurs Matematyczny

 Dnia 26.03.2018 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym odbyła się trzynasta edycja Powiatowego Konkursu Matematycznego. W życzliwej atmosferze rywalizacji  młodzież  z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kostrzynie nad Odrą(I miejsce), z Zespołu  Szkół im. Mikołaja Kopernika w Witnicy(II miejsce) oraz z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym(III miejsce) miała okazję umiejętnie zastosować nabytą wiedzę matematyczną w praktyce i zmierzyć się z innymi młodymi pasjonatami matematyki.

 


SZKOLNY TURNIEJ HISTORYCZNY “STO LAT DLA NIEPODLEGŁEJ”

27 marca 2018 roku w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym zorganizowano Szkolny Turniej Historyczny “ Sto lat dla Niepodległej”. 

Ideą konkursu było przede wszystkim wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej i tradycji historycznej, a także aktywne włączanie się w ogólnokrajowe obchody 100-lecia polskiej niepodległości.

Przedstawiciele wszystkich klas w trzyosobowych składach rozwiązywali zadania historyczne. Rozpoznawali postacie, wydarzenia i miejsca będące symbolami naszej historii. Nie zabrakło pytań dotyczących twórców II Rzeczypospolitej - I.J. Paderewskiego i J. Piłsudskiego.

Tego typu inicjatywy nie tylko zachęcaja młodzież do aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły, ale także kształtują ich postawy, przywiązanie do naszej tradycji, a także dziedzictwa poprzednich pokoleń.

Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy I TRK - B. Muster, J. Zaprudnik, P. Hawryluk; drugie miejsce zajęła klasa IV TAŻ - M. Juruć, M. Butoka, A. Małecki; na trzecim miejscu uplasowała się klasa I TŻW - G. Woźniak, J. Bogacka i H. Pławiak.

Zwycięzcy oprócz nagród książkowych otrzymali tort w barwach narodowych dla całej klasy. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i słodkie upominki.

Ogromną przyjemnością jest pracować z naszą młodzieżą i szanowną jury ( A. Osowska, B. Ożga i M. Głowacki).

 

 

A. Karczmarska

 

 

 

 

 

 


JARMARK WIELKANOCNY

24 marca tradycyjnie promowaliśmy naszą szkołę na Jarmarku Wielkanocnym w Witnicy.
Stoisko promujace zawierało nie tylko własnorecznie wykonane stroiki i palmy wielkanocne, ale także słodkie upominki dla zainteresowanych w postaci ciastek i babeczek. Uczennice - G. Woźniak, N. Krajewska i A. Jakubowska roznosiły ulotki i częstowały szkolnymi wypiekami. 

 

 

 


Olimpiada Młodych Producentów Rolnych 2018 – finał krajowy

    W dniach 15 – 16 marca 2018 roku w Modliszewicach i w Kielcach odbył się finał krajowy Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Naszą szkołę reprezentowało czterech uczniów, którzy zajęli czołowe miejsca w finale wojewódzkim: Michał Kijewski, Paweł Muster, Maciej Butoka i Kacper Kucharczuk.
    Finał przeprowadzono w kilku etapach: test ogólny dla wszystkich uczestników obejmował 40 pytań, po teście grupa najlepszych czterdziestu uczestników przystąpiła do etapu praktycznego. Polegał on na rozpoznaniu ras zwierzat, gatunków roślin czy nawozów. Z tego etapu wyłoniono grupę 10 osób z największą liczbą punktów, którzy awansowali do ścisłego finału.
    Główna część finałowa odbyła się w Kielcach w czasie 24 edycji Międzynarodowych Tragów Techniki Rolniczej AGROTECH 2018, a każdy z finalistów zmierzył się z trzema pytaniami problemowymi. Jak podkreślają organizatorzy młodzi producenci prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy.
   Ostatecznie nasz uczeń Kacper Kucharczuk z klasy III TR zajął 10 miejsce w kraju. Serdecznie gratuluję wysokiego miejsca i życzę dalszych sukcesów w kolejnych konkursach i olimpiadach.


                                                                                                                  Dariusz Kaniowski


Wycieczka do Guantanamo - Open The Door.

        Dnia 14 marca 2018 r. uczniowie kl. I TWŻ  Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym wraz z wychowawcą uczestniczyli w wyjeździe do Gorzowa Wlkp. Celem tej wycieczki była integracja społeczności klasowej, a pierwszym etapem była wizyta w Open The Door, który posiada w swojej ofercie nowoczesną i ekscytującą formę rozrywki. Uczniowie w realnym świecie odgadują zagadki, szyfry, aby wydostać się w określonym czasie z zamkniętego pokoju. Oj nie jest tam łatwo !!! Następnie spacerkiem grupa przemieściła się na lodowisko, aby tam sprawdzić swoją „zgrabność i kondycję fizyczną”. Zabawa była przednia i czas umykał szybko. Oczywiście nie obyło się bez wizyty w Mc Donalds. Kogo z nami nie było niech żałuje.

W. Czerwińska

 

 

 

 

 

 Lekcja bezpieczeństwa w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym.

    Dnia 14 marca 2018 r. funkcjonariusze Policji z Wydziału Prewencji Komisariatu Policji w Witnicy przeprowadzili pogadankę w ramach lekcji wychowawczej w klasie pierwszej technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz technikum weterynarii. Tematyka spotkania dotyczyła między innymi bezpieczeństwa i odpowiedzialności nieletnich, przepisów ruchu drogowego. Był, to doskonały moment na promocję zawodu policjanta. Spotkanie było owocne zarówno w pytania stawiane przez młodzież, jak i wyczerpujące odpowiedzi ze strony policjantów.
Lekcja zakończyła się pamiątkowym wpisem do kroniki klasowej oraz wspólnym zdjęciem. Uczniowie wraz z wychowawcą składają podziękowania funkcjonariuszom za przeprowadzenie żywej lekcji, która kształtuje odpowiednie zachowanie i postawy życiowe.

W. Czerwińska

 

 


TARGI  EDUKACYJNE ABSOLWENT 2018

Dnia 13 marca 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym brali udział w XVI Targach Edukacyjnych ABSOLWENT 2018 w Gorzowie Wlkp.
Targi mają na celu zapoznanie młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z ofertą edukacyjną wraz z możliwościami dalszego kształcenia, podjęcia pracy i rozwoju, co pozwala młodym ludziom przygotować się do wejścia na rynek pracy. Ponadto udział w targach był doskonałym momentem na promocję naszej szkoły w środowisku i zapoznanie zainteresowanych  ofertą edukacyjną na nowy rok szkolny 2018/2019.


W. Czerwińska

 

 


Konkurs z bhp
pt.” Poznaj swoje prawa w pracy”

Dnia 7 marca 2018 r. uczniowie Zespołu Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym uczestniczyli w finale regionalnym konkursu wiedzy o prawie i bhp pracy „Poznaj swoje prawa w pracy” , który odbył się w Zielonej Górze. Do konkursu przystąpiło 43 uczniów z województwa lubuskiego. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów, tj. Martyna Bednarska kl. IV W i Szymon Kruszyna kl. II R. Rywalizacja wśród uczestników była ogromna. Poziom wiedzy bardzo wysoki. Spotkania tego typu, to kolejna przygoda i zdobyty bagaż doświadczeń oraz możliwość poszerzenia wiadomości z zakresu prawa pracy i bhp. Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody pocieszenia.
Gratuluję i zachęcam pozostałych uczniów do uczestnictwa w kolejnych edycjach konkursowych.


W. Czerwińska

 

 


Sukces naszych uczniów na szczeblu województwa!

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych 2018 

 W dniu 09 lutego 2018 roku w naszej szkole odbył się finał wojewódzki Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Głównym celem Olimpiady jest rozwijanie zainteresowań zawodowych, wymiana doświadczeń i przekazywanie dobrych praktyk z zakresie bezpiecznej pracy, ale także rywalizacja młodych producentów o miejsca na szczeblu województwa lubuskiego. Inicjatorem i organizatorem Olimpiady Młodych Producentów Rolnych jest Związek Młodzieży Wiejskiej.

 Naszą szkołę reprezentowało 10 najlepszych uczniów wyłonionych w etapie szkolnym.

 

 

Finał wojewódzki składał się z dwóch etapów: w etapie pisemnym wyłoniono 10 uczestników z najlepszymi wynikami testu pisemnego, wśród nich znalazło się sześciu naszych uczniów. W drugim etapie uczestnicy zmierzyli się z 20 slajdami, na których musieli rozpoznać rasy zwierząt, gatunki roślin uprawnych i chwastów, szkodniki, maszyny rolnicze czy wykazać się znajomością składu nawozów.

 Po podsumowaniu wyników obu części otrzymaliśmy klasyfikację końcową – bardzo radosną dla naszej szkoły:

1. Kijewski Michał – ZS CKR Kamień Mały
2. Muster Paweł – ZS CKR Kamień Mały
3. Musiał Tomasz – rolnik indywidualny
4. Butoka Maciej – ZS CKR Kamień Mały  - ex aequo
4. Kucharczuk Kacper – ZS CKR Kamień Mały – ex aequo

Wymieniona piątka będzie reprezentować województwo lubuskie na finale krajowym w dniach 15 – 16 marca 2018 roku w Kielcach.

 Pozostałe miejsca naszych uczniów:

7. Kruszyna Szymon

9. Bartosiewicz Piotr

 W części pierwszej brali udział: Wroniak Krystian, Chochłacz Marta, Szkoda Kacper i Czeszejko Natalia.

 Gratuluję sukcesów i zapraszam do udziału w kolejnych edycjach Olimpiady lub w innych konkursach.

Dariusz Kaniowski

 

 


 

 www.facebook.com/targi.absolwent

www.absolwent.targi.pl

 


Spotkanie z producentem nowoczesnych nawozów dla roślin w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym

 

2 lutego  2018 roku 40 uczniów Zespołu Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego,  kształcących się w zawodach technik rolnik i technik agrobiznesu ,  55 słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych  R.03 i R.16 oraz kilku rolników indywidualnych, uczestniczyło w prelekcji na temat innowacji w nawożeniu roślin czyli biostymulatorów.  Uczestnicy usłyszeli wiele cennych informacji o zastosowaniu aminokwasów w dokarmianiu roślin. Zainteresowani młodzi rolnicy  zadawali pytania i uczestniczyli w merytorycznej dyskusji. Każdy z uczestników spotkania otrzymał 1l biostymulatora do przetestowania na swoich zasiewach.  Uczniowie naszej szkoły również sprawdzą skuteczność nowoczesnego nawozu  na poletkach szkolnych.

 

H. Stupak

 

 

 

 

 


Konkurs „Przedsiębiorczość”

W dniu 06-go lutego (wtorek) na trzeciej godzinie lekcyjnej w naszej szkole  w  sali nr 18 odbył się etap szkolny VIII edycji konkursu „Przedsiębiorczość” organizowanego przez Akademię im. Jakuba z Paradyża. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z klas II TWŻ i III TK. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 30 pytań dotyczących przedsiębiorczości, zakładania własnej firmy i gospodarki rynkowej.  Osoba, która zdobędzie najwięcej punktów, kwalifikuje się do następnego etapu. Czekamy na wyniki!


Renata Naranowicz


Targi rolno - spożywcze Grune Woche

W dniu 25.01.2018 odbył się wyjazd uczniów na światowe targi rolno - spożywcze Grune Woche w Berlinie. Wycieczka miała charakter nie tylko dydaktyczny ale także krajoznawczy. Oprócz rozmaitości z całego świata związanych z rolnictwem takich jak uprawa bawełny, dla nas bardzo egzotyczna prezentowano również hodowlę trzody oraz bydła. Nie zabrakło ciągników i maszyn rolniczych, oczy można było nacieszyć pięknymi roślinami pochodzącymi z Holandii jak i krajów dalekiego wschodu. W drodze powrotnej udaliśmy się na krótki spacer po centrum metropolii zwiedzając nowoczesny dworzec Hauptbahnhof, gmach parlamentu Reichstag oraz Bramę Brandenburską. Później tylko dwie stacje metrem do dworca i szczęśliwie powrót do Polski

Opiekunkami na wyjeździe były p. A. Paluszek, p. B. Ożga, oraz p. H.Stupak

 

 

 

 


Targi POLAGRA

W dniu 18 stycznia uczniowie z klas Technik Rolnik oraz Agrobiznes mieli okazje zwiedzić tegoroczną wystawę maszyn i ciągników rolniczych w Poznaniu. W wycieczce wzięło udział prawie 50 uczniów z naszej szkoły, każdy mógł zaspokoić swoją ciekawość związaną z  nowinkami technicznymi z branży mechanizacji rolnictwa. Wyjazd odbył się pod opieką Pań A. Paluszek, H. Stupak oraz E. Kaniowskiej.

                                                                                                                                                                                                                A. Paluszek

 JASEŁKA 2017

       W dniu 22 grudnia 2017 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym odbył się uroczysty apel z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia przygotowany przez uczniów klas pierwszych wraz z wychowawcami. Oprócz pięknej scenografii, pachnącej choinki, do dopełnienia uczennica kl. I TŻ  Julia Bogacka przedstawiła krótką genezę dotyczącą istoty jasełek. Jasełka rozpoczęły się odśpiewaniem pięknej polskiej kolędy, która wprowadziła nas w nastrój świąteczny i zachęciła do obejrzenia przedstawienia, które ukazywało sceny z nowonarodzonym Dzieciątkiem. Nad oprawą muzyczną całego przedstawienia i kolędowania czuwał p. R. Czernecki z grupą uzdolnionej młodzieży grającej na różnych instrumentach muzycznych ( gitara, saksofon,  ukulele). Po zakończonym przedstawieniu Dyrektor szkoły p. R. Nowicki i V-ce dyrektor p. R. Winkel  złożyli świąteczne życzenia oraz zostały wręczone nagrody ,dla uczniów, za przeprowadzony konkurs na najpiękniejszą kartę świąteczną.wychowawcy klas pierwszych
E. Kaniowska W. Czerwińska


  


 

 

 

 

 

Kurs baristyczny w  Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym

W kursie baristycznym I stopnia realizowanym w dniach 2-3 grudnia 2017 roku w naszej nowej pracowni żywienia  w ramach projektu „ Modernizacja kształcenia zawodowego w ZS CKR w Kamieniu Małym”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego programu Operacyjnego Lubuskie 2020 Oś priorytetowa 8. Nowoczesna edukacja Działanie 8.4 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego , Poddziałanie 8.4.1 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego – projekty realizowane poza formułą ZIT, wzięło udział 10 uczniów, kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Kurs miał formę zajęć teoretycznych i warsztatów praktycznych, prowadzonych przez specjalistę.  Po zakończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu  uczestnicy otrzymali certyfikaty.

H. Stupak

 


 

GALERIA

XXVIII Olimpiada Teologii Katolickiej

Dnia 29 listopada 2017 roku odbyła się XXVIII Olimpiada Teologii Katolickiej. A o to i wyniki:
1. Weronika Kukuruza
2. Julia Bogacka
3. Monika Rykała
4. Mirela Szulkowska
Gratulujemy awansu do etapu diecezjalnego

 


Konkurs o bhp w indywidualnym gospodarstwie rolnym

  Po raz kolejny odbył się konkurs „Bezpieczeństwo i higiena pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym” organizowany przez KRUS w Zielonej Górze, Państwową Inspekcję Pracy w Zielonej Górze oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego Departament Rolnictwa, Zasobów Naturalnych Rybactwa i Rozwoju Wsi. Celem konkursu jest popularyzowanie wśród młodzieży szkół rolniczych znajomości zagrożeń w indywidualnych gospodarstwach rolnych i zasad bezpiecznej pracy. Istotne jest też kształtowanie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie oraz promowanie szkół podejmujących działania w zakresie propagowania wiedzy o BHP.
 W tym roku do etapu szkolnego przeprowadzonego przez przedstawicieli KRUS przystąpiło 23 uczniów. Etap ten pozwolił wyłonić 4 uczniów na etap wojewódzki, a byli to:
1.    Paweł Muster – klasa III TR
2.    Maciej Butoka – klasa IV TA
3.    Alan Małecki – klasa IV TA
4.    Grzegorz Dudek – klasa III TR
 W dniu 24 listopada 2017 roku w Zielonej Górze odbył się finał wojewódzki konkursu, który składał się z dwóch części. W części pierwszej uczniowie rozwiązali test 20 pytań, a w drugiej wytypowane osoby zmierzyły się z kolejnymi 10 pytaniami testowymi. Po podliczeniu wyników dwoje najlepszych uczniów miało identyczny rezultat i przeprowadzono dogrywkę. No pocieszające było to, że to uczniowie naszej szkoły mieli rywalizować o laury. Ostateczne wyniki konkursu były następujące:
1 miejsce – Maciej Butoka
2 miejsce – Paweł Muster
5 miejsce – Grzegorz Dudek
 Serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników i niech to będzie zachęta dla młodszych uczniów do włączenia się do kolejnych konkursów, a takie ciągle maja miejsce w naszej szkole.


Dariusz Kaniowski

 

 

 

 

 

 


Konkurs Ekologiczny

 Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XVI edycji Konkursu Wiedzy Ekologicznej. W tym roku temat przewodni brzmiał: „Ekologia w trosce o nasze środowisko”. Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego i ochrony środowiska, podnoszenie świadomości i kształtowanie postaw prośrodowiskowych, oraz poszerzanie wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska.
     Do etapu szkolnego przystąpiło 17 uczniów, z których wyłoniliśmy dwoje przedstawicieli na etap finałowy w ZODR Barzkowice. Nasi przedstawiciele czyli uczniowie z najwyższą liczbą punktów po etapie szkolnym, to:
1.    Kacper Kucharczuk – klasa III TR
2.    Magdalena Król – klasa IV TW
 W finale w Barzkowicach spotkali się uczniowie szkół średnich z dwóch województw: zachodniopomorskiego i lubuskiego. W tym roku startowało 36 uczniów. Finał składał się z dwóch części: pisemnej – test złożony z 50 pytań oraz finału ustnego dla 7 najlepszych uczestników, wyłonionych po teście. W tym roku awans do finału ustnego uzyskał Kacper Kucharczuk, który zajął ostatecznie wysokie 5 miejsce, Magdalena Król nie zdołała wejść do ścisłego finału.
    Serdecznie gratuluję uzyskanych wyników, laureaci i wszyscy startujący otrzymali nagrody i upominki, oraz zostali zaproszeni na kolejną edycję konkursu. Zachęcam osoby, którym ekologia jest bliska do podjęcia trudu i wystartowania w przyszłym roku w tym ważnym konkursie.


Dariusz Kaniowski


 

Szkolny konkurs historyczny „ Józef Piłsudski – wódz i polityk”

 
10 listopada 2017 roku odbył się w naszej szkole konkurs historyczny „ Józef Piłsudski – wódz i polityk”. Współzawodniczyło ze sobą 20 uczniów. Zadaniem ich było rozwiązanie testu wiedzy odnoszącego się do życia i działalności Pierwszego Marszałka II Rzeczypospolitej.  Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Anita Siwoń ( ITŻW), II miejsce zajął Przemysław Jaster ( IIITAR), natomiast na III miejscu uplasowała się Julia Bogacka ( ITŻW). Gratulujemy zwycięzcom.
A.K.
 

 

Tydzień przedsiębiorczości

W dniach 13-17 listopada w ZSCKR w Kamieniu Małym odbył się Tydzień Przedsiębiorczości. W spotkaniach z przedsiębiorcami, firmami i instytucjami związanymi z rolnictwem i lokalnym rynkiem pracy uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły dziennej. Każda klasa uczestniczyła w kilku spotkaniach, a w sumie odbyło się ponad 20 takich spotkań. Celem Tygodnia Przedsiębiorczości, który już poraz kolejny odbył się w naszej szkole, zapoznanie uczniów z przedsiębiorcami na lokalnym rynku pracy i ich potencjalnymi pracodawcami, poznanie różnych aspektów działań przedsiębiorczych i pomysłów na własną działalność gospodarczą.
Wszystkim osobom, które odwiedziły naszą szkołę i chciały podzielić się własnym doświadczeniem zawodowym, serdecznie dziękujemy!

 

 

 

 

 

 


Etap szkolny XLII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych

w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym


W październiku 2017 r. w ZSCKR w Kamieniu Małym odbył się etap szkolny XLII edycji OWiUR. W tym roku szkolnym do etapu szkolnego olimpiady przystąpiło 50 uczniów, rywalizujących w 7 blokach tematycznych. Młodzież miała do rozwiązania część pisemną składającą się z 60 zadań zamkniętych oraz praktyczną, polegającą na wykonaniu zadań sprawdzających umiejętności zawodowe.
 Do kolejnego etapu Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, który odbędzie się w kwietniu 2018 r.  w Pyrzycach zakwalifikowało się 19 uczniów. Naszą szkołę będą reprezentować uczniowie aktywnie uczestniczący w zajęciach przygotowujących do olimpiady.
Wyniki etapu szkolnego:

Blok: mechanizacja rolnictwa

1. Kacper Kucharczuk kl. III TR

Blok: produkcja roślinna:

1. Szymon Kruszyna kl. II TR
2. Michał Kijewski kl. II TR
3. Grzegorz Łobejko kl. II TR

Blok: produkcja zwierzęca

1. Paweł Muster kl. III TR
2. Kamil Kozinoga kl. II TR
3. Kamil Strzelecki kl. III TR

Blok: gastronomia

1. Angelika Staniszewska kl. II TŻ
2. Alicja Żmijak kl II TŻ
3. Karolina Cieślak kl. IV TŻ

Blok: weterynaria

1. Marcelina Domin kl. IV TW
2. Magdalena Król kl. IV TW
3. Iga Kopka kl. IV TW

Blok: architektura krajobrazu

1. Monika Rykała kl. II TK
2. Kaja Kowalczyk kl. IV TK
3. Klaudia Gryko kl. II TK

Blok: agrobiznes

1. Maciej Butoka kl. IV TA
2. Alan Małecki kl. IV TA
3. Marta Chochłacz kl. IV TA


R. Winkel

 

 

 

 

 

 


 99 Rocznica Odzyskania Niepodległości


„Dzisiaj wielka jest rocznica, 11-listopada…” te słowa towarzyszyły nam podczas obchodów 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Uczniowie klas II w składzie: Klaudia Gryko, Monika Rykała, Angelika Staniszewska, Alicja Żmijak, Karolina Przybył i Patryk Czech, pod opieką p. Martyny Rodziewicz, przygotowali program artystyczny, który był dla nas lekcją historii w dążeniu Narodu Polskiego do Niepodległości.  Lekcję tą uświetniły wiersze, pieśni patriotyczne oraz współczesne utwory artystyczne o tematyce patriotycznej, które nie były obce naszym uczniom.
Ponadto, po zakończeniu części oficjalnej i artystycznej, uczniowie z najlepszymi wynikami biorący udział w szkolnych eliminacjach OWiUR otrzymali z rąk pani Wicedyrektor Renaty Winkel oraz pani Heleny Stupak dyplomy uznania oraz słowa zachęty i powodzenia w kolejnych etapach.
Życzymy powodzenia w Pyrzycach!


M.R.

 

 

GALERIA


Poznańskie Dni Kaktusów

09 listopada, uczniowie II i III klasy technikum architektury krajobrazu, w ramach zajęć dydaktycznych odwiedzili Poznańską Palmiarnię, w której obecnie odbywa się wystawa pt. Poznańskie Dni Kaktusów – Kaktusy Kwitną. Wycieczka była dobrą okazją do zapoznania się z szeroką paletą tych niezwykłych roślin oraz zapoznaniem się z bogatą ofertą palmiarni, tj. roślinnością wodną, tropikalną, subtropikalną i klimatu umiarkowanego, sukulentami Ameryki, kserofitami starego i nowego świata, sawanny oraz podszytem lasu tropikalnego.
Wizyta w palmiarni uzupełniła naszą wiedzę z zakresu egzotycznych i wodnych roślin ozdobnych.


M.R.

 

 

 


IV Lubuski Sejmik Młodzieżowy

Dnia 6 listopada 2017r., o godz. 11.00 w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze odbył się IV Lubuski Sejmik Młodzieżowy. W obradach wzięli udział uczniowie reprezentujący 30 szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa lubuskiego (po dwóch przedstawicieli z każdej placówki), w tym dwoje przedstawicieli z Naszej Szkoły, tj. Monika Rykała i Klaudia Gryko – uczennice klasy II w zawodzie technik architektury krajobrazu, które pełniły rolę dziennikarza i radnego sejmiku.
Celem posiedzenia IV Lubuskiego Sejmiku Młodzieżowego było podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia propozycji uczczenia przyszłorocznego 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.


R.M.

 

 

 

 

 


Szkolimy się!...

W dniach 27-29.10.2017r. 12 uczennic naszej szkoły z klas I i II, uczestniczyło w obozie naukowym pt. „Kształtowanie właściwych postaw kreatywnych i innowacyjnych”.

Obóz odbył się w ramach realizacji projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w ZS CKR w Kamieniu Małym” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Oś priorytetowa 8. Nowoczesna edukacja Działanie 8.4 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego, Poddziałanie 8.4.1 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego – projekty realizowane poza formułą ZIT.

Szkolenie zostało przeprowadzone na terenie Centrum Energetyki Odnawialnej Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie, gdzie młodzież pod opieką trenera komunikacji marketingowej oraz specjalisty ds. Public Relations, pani Katarzyny Zych zgłębiała m.in. tajniki kreatywności, wykorzystywała ją w praktyce, rozwijała myślenie kombinacyjne i transformacyjne, przełamywała rutynę w myśleniu, tworzyła modele efektywnych prezentacji, pracowała z i przed kamerą, obrabiała materiały multimedialne a także poznała zasady pracy w sieci prawa. Praca z tak bogatym materiałem dydaktycznym była dobrą przygodą pełną informacji przekazanych w sposób praktyczny, tj. poprzez gry i zabawy edukacyjne, zajęcia praktyczne  oraz elementy wykładu i burzy mózgu.

Obóz naukowy okazał się dla uczennic doskonałym sposobem na zgłębienie wiedzy, poznanie samej siebie oraz przełamanie swoich lęków co do twórczej pracy przed kamerą.

Opiekunami podczas szkolenia były: z ramienia Uniwersytetu Zielonogórskiego – p. M. Bielawska, oraz p. M. Rodziewicz – nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZS CKR w Kamieniu Małym.

                                                                                                      

M.R.


 GALERIA


WYCIECZKA ŚCIEŻKĄ PRZYRODNICZĄ „OLSZYNKI”

         W dniu 24.10.2017 r. uczniowie klasy 3 TAR w ramach projektu "Przyroda województwa lubuskiego" odbyli pieszą wycieczkę po ścieżce przyrodniczej "Olszynki". Celem wyprawy było propagowanie walorów przyrodniczych i kulturowych Parku.
      Ścieżka ma charakter pętli. Ze względu na podmokły teren część trasy wiedzie drewnianą kładką przez jedyne na terenie Parku Narodowego „Ujście Warty" obszary leśne (ols porzeczkowy), ale również przez zbiorowiska ziołorośli, podmokłą łąkę oraz szuwar mozgowy.
Na ścieżce znajduje się 15 przystanków, każdy wyposażony w tablicę informacyjną. Na tej trasie uczniowie dowiedzieli się co to jest ols, geofity, torfniaka, a jednocześnie wzbogacili swoją wiedzę o faunie i florze tego regionu.
       Pogoda w tym dniu dopisała wyśmienicie, a słońce, las i świeże powietrze spowodowały, że wszyscy w doskonałych humorach powrócili do szkoły.


A.O.

GALERIA


IX edycja kampanii Fundacji Dobre Zycie „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole 2017” w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego  w Kamieniu Małym

20 października 2017 r. odbyło się podsumowanie  IX edycji kampanii Fundacji Dobre Zycie „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole 2017” w ZS CKR w Kamieniu Małym. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły oraz zaproszeni goście: pan Krzysztof Cisek Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Gorzowie Wielkopolskim, pani Katarzyna Domarecka Kierownik Wydziału Kultury, Oświaty i Sportu UMiG Witnica, pani Ewa Faściszewska przedstawicielka Sołectwa Kamień Mały oraz pani Maria Cieślak przedstawicielka Koła Gospodyń Wiejskich w Kamieniu Małym, która przyszła na spotkanie z tacami pełnymi przepysznych rogalików i pączków, które w oka mgnieniu zostały przez nas zjedzone.

Celem kampanii, w której po raz kolejny nasza placówka bierze udział, jest zwrócenie uwagi na problem chleba, podniesienie naszej świadomości na temat zdrowotnych właściwości chleba na zakwasie, wypiekanego tradycyjnymi metodami, jak również promocja zdrowego stylu życia.  Nasze działania zachęcają młodzież do zainteresowania się tym, co znajdzie się na ich talerzu, jak się odżywiają i jak odpowiednia dieta wpływa na ich zdrowie. Szkolnym koordynatorem kampanii Fundacji Dobre życie jest pani Wioletta Czerwińska, która wspólnie z uczniami technikum żywienia przygotowała  spotkanie.

W trakcie tegorocznej akcji w naszej szkole, na lekcjach wychowawczych i zajęciach wychowania fizycznego, odbyły się pogadanki poświęcone zdrowemu stylowi życia, odpowiedniej diecie, sprzyjającej właściwej wadze ciała i dobremu samopoczuciu. Na spotkania z młodzieżą przybyła również pani dietetyk Agnieszka Sikorska, która poprowadziła zajęcia na temat piramidy żywienia oraz zdrowej diety.

Promocja dobrego chleba na naturalnym zakwasie, to dobra okazja, aby zapoznać się z technologią jego produkcji, odwiedzając piekarnię w Krzeszycach, która w tradycyjny sposób wypieka pieczywo. Piątkowe spotkanie pozwoliło nam rozstrzygnąć zorganizowane w szkole konkursy na wypiek chleba na zakwasie i zdrowego, z naturalnych składników, ciasta. Jury konkursowe ( pani B. Jakubowicz-nauczycielka języka angielskiego, pani E. Faściszewska- Sołectwo Kamień Mały oraz K. Kowalczyk uczennica klasy IV TK) oceniło wypieki i przyznało nagrody w dwóch kategoriach. Pierwsze miejsce w konkursie na wypiek chleba, zajął Jan Łankowski (1 TR), II miejsce Karolina Przybył (2 TW) zaś III Patrycja Kominek (1 TŻ). Okazało się, że pieczenie ciasta, nie było dla młodzieży atrakcyjnym zajęciem, ponieważ do konkursu zgłoszono tylko jedno ciasto upieczone przez Julię Bogacką (1 TZ), która wygrała zmagania, prezentując bardzo smaczne ciasto marchewkowe. Zwycięzcom wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

Kolejną, aczkolwiek chyba najważniejszą, częścią spotkania była degustacja zdrowego jedzenia przygotowanego przez uczniów i nauczycieli ZS CKR w Kamieniu Małym. Uczestnicy podsumowania akcji, mieli okazję spróbowania kilku rodzajów chleba z przepysznymi pastami kanapkowymi (jajeczną, twarogową i rybną). Nowością tegorocznego śniadania był „smalec” z białej fasoli (poniżej zamieszczamy przepis), który w smaku do złudzenia  przypominał tradycyjny smalec. Zdrowym dodatkiem do kanapek były warzywa, znajdujące się w kolorowej sałatce greckiej. Wszyscy uczestnicy z wielkim apetytem konsumowali przygotowane na ten dzień jedzenie. Tym smaczniejsze, że zrobione przez nich samych. Za rok kolejna edycja kampanii, w której na pewno nasza szkoła weźmie udział, zachęcając młodych ludzi do krytycznego spojrzenia na swoje, nie zawsze zdrowe, nawyki żywieniowe.

R. Winkel


SZKOLNY  KONKURS  CZYTELNICZY  O  BOHATERACH  LITERACKICH

Dnia 17.10.2017 r. w naszej szkole odbył się szkolny konkurs czytelniczy - „CZYTELNIK NA SZÓSTKĘ”. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych.  W polonistycznych zmaganiach wzięło udział 18 uczniów naszej szkoły. Konkurs miał formę testów sprawdzających znajomość lektur i nie tylko. Po sprawdzeniu i przeliczeniu punktów Komisja wyłoniła zwycięzców.
 
I miejsce- Gabriela Woźniak kl. I TŻ
II miejsce – Magdalena Król kl. IV TW
III miejsce – Magdalena Kuśnierz kl. IV TK
 
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom !!!

A.O.


 

Stypendia Burmistrza Miasta i Gminy Witnica dla najzdolniejszych uczniów

 ZS CKR w Kamieniu Małym


17 października 2017 r. w sali RCR w Witnicy, odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Burmistrza Miasta i Gminy Witnica najzdolniejszym uczniom, uczęszczającym do szkół leżących na terenie gminy. Burmistrz Dariusz Jaworski, w obecności rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół, wręczył wyróżnionym pamiątkowe dyplomy oraz odznaki wzorowego ucznia. Wśród stypendystów znaleźli się uczniowie ZS CKR w Kamieniu Małym, którzy w ubiegłym roku szkolnym uzyskali wysoką średnią ocen, są to: Maciej Butoka, Kacper Kucharczuk, Paweł Muster i Monika Rykała.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce.


R. Winkel

 

GALERIA


Warsztaty w Kalsku

30 września 2017 roku odbyły się kursy:  warsztaty  gastronomiczne Fast Food oraz warsztaty obsługa systemów do nawożenia realizowane z  projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w ZS CKR w Kamieniu Małym” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 Oś priorytetowa 8. Nowoczesna edukacja Działanie 8.4 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego , Poddziałanie 8.4.1 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego – projekty realizowane poza formułą ZIT . Warsztaty zorganizował i przeprowadził Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego z siedzibą w Kalsku.

12 uczniów z kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych zgłębiało tajniki sztuki kulinarnej, a 5 uczniów z kierunków technik agrobiznesu oraz technik architektury krajobrazu poznawało nowoczesne systemy zarządzania systemami do nawożenia roślin w szklarniach i tunelach foliowych. 

Każdy uczestnik otrzymał zaświadczenie o uczestnictwie w kursie.

H.Stupak

 

GALERIA


Międzynarodowe Targi Gastronomiczne „POLAGRA GASTRO 2017” w Poznaniu

25 września 2017 r. uczniowie klas pierwszych technikum żywienia i usług gastronomicznych i technikum weterynarii wraz z opiekunami p. W.Czerwińską i
p. A. Karczmarską , wzięli udział w wyjeździe dydaktycznym do Poznania na Międzynarodowe Targi Gastronomiczne „POLAGRA GASTRO”. W ramach wycieczki młodzież miała możliwość uczestniczenia w ciekawych wykładach dotyczących zdrowego odżywiania się , roli ziół w potrawach jako doskonałego dodatku oraz pokazach kulinarnych szefów kuchni znanych poznańskich restauracji. Nie zabrakło części warsztatowej i degustacyjnej , w której młodzież czynnie uczestniczyła i przygotowywała chrupiące skrzydełka i nagessy  stosując odpowiednie marynaty i panierki. Bogata oferta targowa dotyczyła nowoczesnych ciągów technologicznych, maszyn ,urządzeń ,zastawy stołowej mających zastosowanie w zakładach gastronomicznych..
Wycieczka wzbogaciła proces edukacyjno -dydaktyczny uczniów. Humory i pogoda dopisywały więc wyjazd należy uznać za udany. Zapraszamy chętnych do udziału za rok.

W.Czerwińska

 

 

 

 

 


Jesień w Gliśnie

17  września 2017r. nasza szkoła wzięła udział  w imprezie integracyjno - promocyjnej „ Jesień w Gliśnie”. Zostało zorganizowane stoisko mające na celu promocję szkoły. Przedstawiliśmy osiągnięcia i sukcesy uczniów oraz  ofertę edukacyjną szkoły. Ponadto na odwiedzających nasze stoisko czekał  słodki poczęstunek.
Szkołę reprezentowali uczniowie: Maciej Butoka kl. 4TA oraz Klaudia Gryko kl.  2TK
Opiekunami młodzieży były: p. A. Paluszek oraz p. A. Osowska.


A. O.

 


KRZESZYCKA JESIEŃ

W dniu 10 września 2017r. nasza szkoła uczestniczyła w XXIII Wystawie Rolniczej

„Krzeszycka Jesień”. Przy naszym stoisku można było zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną szkoły oraz osiągnięciami uczniów. Odwiedzający podziwiali piękne dekoracje z tegorocznych plonów oraz delektowali się warzywnymi przetworami, wegetariańskim pasztetem oraz domowymi wypiekami.

Szkołę reprezentowali uczniowie klasy III A Radosław Turek, Bartłomiej Nazwalski oraz Jan Łankowski

z kl. I R. Opiekę nad młodzieżą sprawowały p. E. Kaniowska, p. J. Bochenek oraz p. B.Ożga.

 

 

 

 

 

 

 


ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

  12 września 2017 r., w obecności uczniów i nauczycieli naszej szkoły, odbyło się ślubowanie klas pierwszych,  to podniosła  uroczystość  w trakcie, której nowo przyjęci uczniowie, stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.

W roku szkolnym 2017/2018 kształcimy młodzież w dwóch klasach pierwszych w następujących zawodach:  technik rolnik, technik architektury krajobrazu, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik rolnik.  Opiekę wychowawczą nad tegorocznymi pierwszakami sprawują Panie Wioletta Czerwińska i Ewa Kaniowska. Wszystkim uczniom rozpoczynającym naukę w naszej szkole życzymy samych sukcesów.

R.Winkel

 

 

 

 

 


 

 UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

 

Czwartego września 2017 r. uroczystym apelem rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny, który niesie ze sobą wiele zmian i nowości. 

Szkolną uroczystość uświetnili rodzice, nauczyciele, uczniowie oraz  pan Dariusz Jaworski Burmistrz Miasta i Gminy  Witnica. Społeczność uczniowską w nowym roku szkolnym przywitał dyrektor szkoły pan Ryszard Nowicki, życząc wszystkim zgromadzonym owocnej pracy i samych sukcesów szkolnych.

Do życzeń pana dyrektora przyłączyli się pan Dariusz Jaworski oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi pan Krzysztof Jurgiel   za pośrednictwem przesłanego do szkoły listu. W bieżącym roku szkolnym naukę w naszej szkole rozpoczną uczniowie dwóch klas pierwszych, kształcących w następujących zawodach: technik architektury krajobrazu, technik rolnik- wychowawca p. Ewa Kaniowska, technik weterynarii, technik żywienia i usług gastronomicznych- wychowawca p. Wioletta Czerwińska.

Wszystkim uczniom i nauczycielom w nowym roku życzymy samych sukcesów i satysfakcji z wykonywanej pracy.

R.Winkel

 

 

 

 


Powiatowe Święto Plonów w Kostrzynie nad Odrą

26 sierpnia 2017 r. nasza szkoła wzięła udział w Powiatowym Święcie Plonów w Kostrzynie nad Odrą, podczas którego można było zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną oraz osiągnięciami i sukcesami uczniów ZS CKR w Kamieniu Małym. Nasze stoisko zdobiły zboża, warzywa, kwiaty i zioła zebrane ze szkolnych poletek doświadczalnych oraz ogródka dydaktycznego. Ponadto na odwiedzających czekał słodki oraz zdrowy poczęstunek. Szkołę reprezentowały uczennice z technikum architektury krajobrazu: Monika Rykała oraz Magdalena Kuśnierz. Opiekunami młodzieży były p. Renata Naranowicz-Zgierska oraz p. Martyna Rodziewicz – nauczyciele przedmiotów zawodowych.

M.R

.


Zakończenie roku szkolnego 2016/2017 w ZSCKR w Kamieniu Małym

23 czerwca 2017 r. o godz. 8.00 po raz ostatni zabrzmiał dzwonek w roku szkolnym 2016/2017. Uroczyste zakończenie zgromadziło w naszej szkole uczniów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości: Radnego Sejmiku Województwa Lubuskiego pana Józefa Kruczkowskiego oraz Kierownik Wydziału Kultury Oświaty i Sportu UMiG Witnicy panią Katarzynę Domarecką. Szkolną uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły pan Ryszard Nowicki, który dokonał podsumowania kończącego się roku szkolnego, następnie głos zabrał pan Józef Kruczkowski, który wszystkim uczniom i nauczycielom życzył dalszych sukcesów, motywacji do wytężonej pracy i bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego. Zgromadzeni wysłuchali również słów pana Krzysztofa Jurgiela Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, skierowanych do dyrektorów, nauczycieli i uczniów szkół rolniczych.
Wreszcie nadszedł moment aby nagrodzić tych uczniów, którzy w roku szkolnym 2016/2017 osiągnęli wysokie wyniki w nauce oraz sukcesy w konkursach i olimpiadach zawodowych ( o których można przeczytać na stronie szkoły). Promocję z wyróżnieniem otrzymali: Maciej Butoka średnia ocen 5,46, Monika Rykała śr. ocen 5,22, Paweł Muster śr. ocen 5,17 oraz Kacper Kucharczuk śr. ocen 4,75. W II semestrze bieżącego roku szkolnego 27 uczniów otrzymało stypendium szkolne za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe. Wielu uczniów zostało nagrodzonych za pracę na rzecz szkoły i aktywny udział w zawodach sportowych. Również rodzice najlepszych uczniów otrzymali listy gratulacyjne z podziękowaniem za trud włożony w wychowanie swoich dzieci.
Rok szkolny 2016/2017 można uznać za bardzo udany, kolejny rozpocznie się 4 września. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy bezpiecznych i spokojnych wakacji.


Renata Winkel

 

 

GALERIA


Wycieczka do Chorwacji, Włoch oraz Bośni i Hercegowiny

W dniach 27 maja - 04 czerwca br. 13 uczniów Naszej szkoły wzięło udział w wycieczce szkolnej do Chorwacji, Włoch oraz Bośni i Hercegowiny.

W planie wycieczki znalazła się zatopiona w Morzu Wenecja, jedne z najciekawszych miast Chorwacji - Zadar, Split, Dubrownik oraz stolica Bośni i Hercegowiny - Sarajewo.

Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała wypoczynkowi na plaży oraz zwiedzaniu najważniejszych zabytków.

Humory wszystkim dopisywały, widoki zachwycały, a wspomnienia na zawsze pozostaną z nami.

K.Przybyła

 

 

GALERIA


Udział uczniów ZS CKR w Kamieniu Małym w V Edycji Konkursu Wiedzy o Uprawie i Ochronie Integrowanej Roślin w Bydgoszczy

02 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy, kilkudziesięciu uczniów reprezentujących dziesięć szkół rolniczych, wzięło udział w V edycji Konkursu Wiedzy o Uprawie i Ochronie Integrowanej Roślin, którego patronem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół rolniczych z województwa kujawsko-pomorskiego oraz szkół rolniczych podległych  Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi z całej Polski. Tematem przewodnim tej edycji była produkcja rzepaku. Konkurs rozpoczął się cyklem wykładów związanych z tematyką zmagań uczniowskich: „Podstawy integrowanej uprawy roślin", który poprowadził prof. dr hab. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu oraz „Zasady integrowanej produkcji rzepaku - zapylacze, a środki ochrony roślin", wygłoszony przez dr. Grzegorza Pruszyńskiego (IOR Poznań). Następnie uczestnicy konkursu mierzyli się z zadaniami części  teoretycznej, która wyłoniła siedmiu finalistów, rywalizujących w trzecim etapie - praktycznym.
Celem zmagań było:
- popularyzowanie wśród uczniów wiedzy z zakresu uprawy i integrowanej ochrony roślin
-  kształtowanie umiejętności praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy
-  szerzenie idei bezpiecznej pracy podczas stosowania pestycydów
-  promowanie najlepszych uczniów i szkół
- rozwijanie zainteresowań uczniów.
Konkurs obejmował zagadnienia z zakresu:
-  integrowanej  uprawy i ochrony rzepaku
-  metod agrotechnicznych ochrony rzepaku przed chorobami i szkodnikami
-  ograniczenia strat powodowanych przez choroby i szkodniki oraz regulacji zachwaszczenia w uprawie rzepaku
- technik wykonywania zabiegów ochrony roślin
- bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu pestycydów
- zapobiegania negatywnym wpływom środków ochrony roślin na środowisko
 dobrej praktyki organizacji ochrony roślin.
Wyniki V Edycji  Konkursu Wiedzy o Uprawie i Ochronie Integrowanej Roślin:
I miejsce - Krzysztof Rode ze szkoły w Karolewie
II miejsce - Jakub Olszewski ze szkoły w Zduńskiej Dąbrowie
III miejsce - Mikołaj Ciaciuch ze szkoły w Bydgoszczy
IV miejsce - Paweł Muster  ZSCKR w Kamieniu Małym
                     Kacper Kucharczuk ZSCKR w Kamieniu Małym
Uczestnikiem konkursu był również  Szymon Kruszyna uczeń  klasy I technikum ( zawód technik rolnik), który osiągnął zadawalający wynik. Naszych uczniów do udziału w konkursie przygotowywały Panie Helena Stupak i Ewa Kaniowska.
Organizatorem zmagań zawodowych był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy, zaś współorganizatorami Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Gratulujemy sukcesu.

H. Stupak


LAUREACI XLI EDYCJI OLIMPIADY WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH SĄ W ZESPOLE SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO  W KAMIENIU MAŁYM

W dniach 2-3 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Kijanach miał miejsce finał XLI edycji OWiUR, w trakcie którego wręczono nagrody uczestnikom i laureatom olimpiady. Uroczystość podsumowująca tegoroczną edycję olimpiady odbyła się w kampusie Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, głównym organizatorem zmagań konkursowych jest Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo- Humanistycznym w Siedlcach zaś patronem medialnym  Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA oraz multiportal agropolska.pl.

 Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy i umiejętności praktycznych, organizowanym w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

W tym roku w 11 blokach tematycznych, w finale olimpiady, startowało 238 uczniów z całej Polski. Naszą szkołę w krajowym etapie OWiUR (blok: produkcja roślinna) reprezentowali dwaj uczniowie klasy drugiej technikum, kształcącej w zawodzie technik rolnik, którzy do konkursu przygotowywali się pod kierunkiem pani Heleny Stupak. Tegoroczny udział w etapie krajowym zakończył się WIELKIM SUKCESEM naszych uczniów. Kacper Kucharczuk zajął 7 miejsce, otrzymał tytuł laureata,  stypendium w wysokości 1500 zł ufundowane przez BGŻ BNP PARIBAS, roczną prenumeratę czasopisma rolniczego ufundowaną przez APRA POLSKA PRASA ROLNICZA, oraz zwolnienie z części pisemnej egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie zaś Paweł Muster uplasował się na 10 miejscu, otrzymał tytuł laureata,  roczną prenumeratę czasopisma rolniczego ufundowaną przez APRA POLSKA PRASA ROLNICZA, oraz zwolnienie z części pisemnej egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Laureatom gratulujemy, życzymy kolejnych sukcesów.

 

H. Stupak, R. Winkel

 

 

 

 

 


 XXVI Targi Rolnicze w Gliśnie

W dniu 28 maja 2017 roku uczniowie klasy IIA Paulina Cichała oraz Bartłomiej Nazwalski wraz z nauczycielkami  E. Kaniowską B. Ożgą oraz A. Paluszek reprezentowali nasza szkołę na XXVI Targach Rolniczych w Gliśnie. Stoisko nasze odwiedzali zarówno absolwenci jak i przyszli rolnicy, których serdecznie zapraszamy do naszej szkoły.

Patronat honorowy nad targami objęli: Krzysztof Jurgiel - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Władysław Dajczak – Wojewoda Lubuski i Elżbieta Anna Polak -Marszałek Województwa Lubuskiego.


Agnieszka Paluszek

 Praktyki w Ogrodach Hortulus i Spectabilis w Dobrzycy

 W dniach 15-26 maja br. grupa uczniów z klasy II i III Technikum Architektury Krajobrazu pod opieką p. M. Rodziewicz, odbywała praktyki zawodowe w Dobrzycy w Ogrodach Hortulus i Spectabilis, gdzie mogła sprawdzić się w różnych dziedzinach pracy architekta oraz doskonalić swój warsztat. Praktyki w tak wyjątkowych ogrodach państwa Bigońskich były dla młodzieży ciekawym doświadczeniem. Słoneczna pogoda i dobre humory dopisywały wszystkim przez cały czas trwania praktyk.

 

GALERIA


TVP W ZESPOLE SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO

W KAMIENIU MAŁYM

10 maja 2017 r. na terenie ZSCKR w Kamieniu Małym, pojawili się pracownicy TVP aby nakręcić film pt. „Rolnik szuka szkoły”, promujący resortowe szkoły rolnicze. Wizyta trwała kilka godzin, sfilmowano zajęcia prowadzone przez naszych nauczycieli ,wypowiedzi pana dyrektora Ryszarda Nowickiego, pracownie oraz teren szkoły. Efekty pracy będzie można obejrzeć 20 maja 2017 r. na kanale TVP3 o godz. 15.20.

 

R. Winkel

 

 


VII TARGI EDUKACYJNE DĘBNO 2017


          W dniu 27 kwietnia 2017 r. przedstawiciele Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym uczestniczyli w VII Targach Edukacyjnych , które zostały zorganizowane w Gimnazjum Publicznym im. Arkadego Fiedlera w Dębnie. Celem tego wyjazdu była możliwość promocji naszej szkoły w środowisku , przedstawienia oferty kierunków kształcenia na nowy rok szkolny 2017/2018. Targi, to okazja do bezpośrednich rozmów z uczniami, które dają niepowtarzalną szansę na uzyskanie informacji, których nie ma w informatorach i na stronach internetowych. To moment wyjaśniania ewentualnych wątpliwości ,uzyskania najaktualniejszych informacji o szkole. Szkołę godnie reprezentowali uczniowie klas pierwszych: Gryko Klaudia ITK, Szulkowska Mirela ITK, Bartosiewicz Piotr ITR wraz z opiekunem.

W. Czerwińska

 

 


SUKCES ZSCKR W KAMIENIU MAŁYM W ELIMINACJACH OKRĘGOWYCH XLI OLIMPIADY WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH W SZCZECINIE

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym odniósł wielki sukces, nasza szkoła znalazła się w gronie sześciu najlepszych szkół ponadgimnazjalnych, w okręgu zachodniopomorskim, które w XLI edycji OWiUR zdobyły największą liczbę punktów dzięki zajęciu wysoko punktowanych miejsc przez uczniów naszej szkoły. Zespół szkół otrzymał dyplom uznania za zajęcie III miejsca w eliminacjach okręgowych. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

R. Winkel

 

 


Sukces w Pyrzycach

W eliminacji okręgowych  XLI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych okręgu szczecińskiego, które odbyły się w Zespole Szkół nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pyrzycach uczestniczyli nasi uczniowie w następujących blokach tematycznych:

- gastronomia : Kacper Krawczyki, Marta Rodak (opiekun p. W.Czerwińska)

-architektura krajobrazu: Kaja Kowalczyk, Dominika Kowalczyk i Mateusz Brożyński (opiekun p. K.Przybyła)

- produkcja roślinna : Maciej Butoka , Kacper Kucharczuk, Paweł Muster

(opiekun p.H.Stupak) .

Eliminacje okręgowe z weterynarii , w których uczestniczyła Marcelina Domin( opiekun p.T.Bil) zostały przeprowadzone we Wrocławiu.

 

W bloku produkcja roślinna uczniowie zaprezentowali się znakomicie i zajęli:

I miejsce Paweł Muster oraz awans na eliminacje centralne w Lublinie
II miejsce Kacper Kucharczuk oraz awans na eliminacje centralne w Lublinie
III miejsce Maciej Butoka.

Serdecznie gratulujemy !

 

H.Stupak      


 XIV  TARGI SZKÓŁ W GÓRALICACH

          Dnia 7 kwietnia 2017 r. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym uczestniczył w XIV Targach Szkół 2017, które odbyły się w Publicznym Gimnazjum im. M. Kotańskiego w Góralicach. Uczestniczyło aż 19 szkół ponadgimnazjalnych. Celem tego spotkania była promocja kierunków kształcenia w naszej szkole, a także pomoc w wyborze uczniom trzecich klas dalszej ścieżki edukacyjnej – wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. W targach godnie reprezentowały szkołę uczennice klas III Technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz Technikum architektury krajobrazu wraz z opiekunami.                                                                

W. Czerwińska

 

 


 

VII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Architekturze Krajobrazu w Gdańsku

Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo Usługowych im. Władysława Szafera w Gdańsku zorganizował VII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Architekturze Krajobrazu. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem prezydenta miasta Gdańska.
19 grudnia 2016r. w Zespole Szkół CKR w Kamieniu Małym odbył się etap szkolny konkursu, na którym wyłoniono 3-osobową grupę uczniów – reprezentantów szkoły. Byli nimi: Kowalczyk Dominika, Kowalczyk Kaja i Brożyński Mateusz. 5 kwietnia 2017r. wybrana grupa pojechała do Gdańska. Tam odbyły się konkurencje drużynowe i indywidualne. Zadaniem zespołu było wykonanie zagospodarowania fragmentu ogrodu z uwzględnieniem regionalnego wzornictwa.
W etapie indywidualnym uczniowie rozwiązywali test oraz rozpoznawali rośliny ozdobne. Zadanie finałowe polegało na rozpoznaniu i oznaczeniu na mapie Polski 23 Parków Narodowych, znajomości drzew i krzewów ozdobnych oraz wykonaniu kompozycji florystycznej z dostępnych materiałów roślinnych.
Uczniowie Naszej szkoły w tym roku w klasyfikacji punktowej uplasowali się poza ścisłą finałową dziesiątką.
Po zmaganiach konkursowych uczniowie mogli zwiedzić najciekawsze i warte zobaczenia miejsca w Trójmieście (Stare Miasto w Gdańsku, Molo w Sopocie, Stocznie Gdańską).
Szkoła uczestniczyła już po raz szósty w wyżej wymienionym konkursie i było to niewątpliwie ciekawe doświadczenie.
Opiekunem drużyny z Kamienia Małego był mgr inż. Krzysztof Przybyła – nauczyciel przedmiotów zawodowych z zakresu architektury krajobrazu.

K. Przybyła

 

 

GALERIA


 

 

Co ciekawego wydarzyło się w naszej szkole można przeczytać w jednym z działów:

apele

konkursy

wycieczki

szkolenia

pozostałe

Copyright © 2013. Email Marketing Rights Reserved.


Facebook