Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^Góra strony

Aktualności

Z życia szkoły

Z życia szkoły

Warsztaty w Kalsku

30 września 2017 roku odbyły się kursy:  warsztaty  gastronomiczne Fast Food oraz warsztaty obsługa systemów do nawożenia realizowane z  projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w ZS CKR w Kamieniu Małym” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 Oś priorytetowa 8. Nowoczesna edukacja Działanie 8.4 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego , Poddziałanie 8.4.1 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego – projekty realizowane poza formułą ZIT . Warsztaty zorganizował i przeprowadził Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego z siedzibą w Kalsku.

12 uczniów z kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych zgłębiało tajniki sztuki kulinarnej, a 5 uczniów z kierunków technik agrobiznesu oraz technik architektury krajobrazu poznawało nowoczesne systemy zarządzania systemami do nawożenia roślin w szklarniach i tunelach foliowych. 

Każdy uczestnik otrzymał zaświadczenie o uczestnictwie w kursie.

H.Stupak

 

GALERIA


Międzynarodowe Targi Gastronomiczne „POLAGRA GASTRO 2017” w Poznaniu

25 września 2017 r. uczniowie klas pierwszych technikum żywienia i usług gastronomicznych i technikum weterynarii wraz z opiekunami p. W.Czerwińską i
p. A. Karczmarską , wzięli udział w wyjeździe dydaktycznym do Poznania na Międzynarodowe Targi Gastronomiczne „POLAGRA GASTRO”. W ramach wycieczki młodzież miała możliwość uczestniczenia w ciekawych wykładach dotyczących zdrowego odżywiania się , roli ziół w potrawach jako doskonałego dodatku oraz pokazach kulinarnych szefów kuchni znanych poznańskich restauracji. Nie zabrakło części warsztatowej i degustacyjnej , w której młodzież czynnie uczestniczyła i przygotowywała chrupiące skrzydełka i nagessy  stosując odpowiednie marynaty i panierki. Bogata oferta targowa dotyczyła nowoczesnych ciągów technologicznych, maszyn ,urządzeń ,zastawy stołowej mających zastosowanie w zakładach gastronomicznych..
Wycieczka wzbogaciła proces edukacyjno -dydaktyczny uczniów. Humory i pogoda dopisywały więc wyjazd należy uznać za udany. Zapraszamy chętnych do udziału za rok.

W.Czerwińska

 

 

 

 

 


Jesień w Gliśnie

17  września 2017r. nasza szkoła wzięła udział  w imprezie integracyjno - promocyjnej „ Jesień w Gliśnie”. Zostało zorganizowane stoisko mające na celu promocję szkoły. Przedstawiliśmy osiągnięcia i sukcesy uczniów oraz  ofertę edukacyjną szkoły. Ponadto na odwiedzających nasze stoisko czekał  słodki poczęstunek.
Szkołę reprezentowali uczniowie: Maciej Butoka kl. 4TA oraz Klaudia Gryko kl.  2TK
Opiekunami młodzieży były: p. A. Paluszek oraz p. A. Osowska.


A. O.

 


KRZESZYCKA JESIEŃ

W dniu 10 września 2017r. nasza szkoła uczestniczyła w XXIII Wystawie Rolniczej

„Krzeszycka Jesień”. Przy naszym stoisku można było zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną szkoły oraz osiągnięciami uczniów. Odwiedzający podziwiali piękne dekoracje z tegorocznych plonów oraz delektowali się warzywnymi przetworami, wegetariańskim pasztetem oraz domowymi wypiekami.

Szkołę reprezentowali uczniowie klasy III A Radosław Turek, Bartosz Nazwalski oraz Jan Łankowski

z kl. I R. Opiekę nad młodzieżą sprawowały p. E. Kaniowska, p. J. Bochenek oraz p. B.Ożga.

 

 

 

 

 

 

 


ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

  12 września 2017 r., w obecności uczniów i nauczycieli naszej szkoły, odbyło się ślubowanie klas pierwszych,  to podniosła  uroczystość  w trakcie, której nowo przyjęci uczniowie, stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej.

W roku szkolnym 2017/2018 kształcimy młodzież w dwóch klasach pierwszych w następujących zawodach:  technik rolnik, technik architektury krajobrazu, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik rolnik.  Opiekę wychowawczą nad tegorocznymi pierwszakami sprawują Panie Wioletta Czerwińska i Ewa Kaniowska. Wszystkim uczniom rozpoczynającym naukę w naszej szkole życzymy samych sukcesów.

R.Winkel

 

 

 

 

 


 

 UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

 

Czwartego września 2017 r. uroczystym apelem rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny, który niesie ze sobą wiele zmian i nowości. 

Szkolną uroczystość uświetnili rodzice, nauczyciele, uczniowie oraz  pan Dariusz Jaworski Burmistrz Miasta i Gminy  Witnica. Społeczność uczniowską w nowym roku szkolnym przywitał dyrektor szkoły pan Ryszard Nowicki, życząc wszystkim zgromadzonym owocnej pracy i samych sukcesów szkolnych.

Do życzeń pana dyrektora przyłączyli się pan Dariusz Jaworski oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi pan Krzysztof Jurgiel   za pośrednictwem przesłanego do szkoły listu. W bieżącym roku szkolnym naukę w naszej szkole rozpoczną uczniowie dwóch klas pierwszych, kształcących w następujących zawodach: technik architektury krajobrazu, technik rolnik- wychowawca p. Ewa Kaniowska, technik weterynarii, technik żywienia i usług gastronomicznych- wychowawca p. Wioletta Czerwińska.

Wszystkim uczniom i nauczycielom w nowym roku życzymy samych sukcesów i satysfakcji z wykonywanej pracy.

R.Winkel

 

 

 

 


Powiatowe Święto Plonów w Kostrzynie nad Odrą

26 sierpnia 2017 r. nasza szkoła wzięła udział w Powiatowym Święcie Plonów w Kostrzynie nad Odrą, podczas którego można było zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną oraz osiągnięciami i sukcesami uczniów ZS CKR w Kamieniu Małym. Nasze stoisko zdobiły zboża, warzywa, kwiaty i zioła zebrane ze szkolnych poletek doświadczalnych oraz ogródka dydaktycznego. Ponadto na odwiedzających czekał słodki oraz zdrowy poczęstunek. Szkołę reprezentowały uczennice z technikum architektury krajobrazu: Monika Rykała oraz Magdalena Kuśnierz. Opiekunami młodzieży były p. Renata Naranowicz-Zgierska oraz p. Martyna Rodziewicz – nauczyciele przedmiotów zawodowych.

M.R

.


Zakończenie roku szkolnego 2016/2017 w ZSCKR w Kamieniu Małym

23 czerwca 2017 r. o godz. 8.00 po raz ostatni zabrzmiał dzwonek w roku szkolnym 2016/2017. Uroczyste zakończenie zgromadziło w naszej szkole uczniów, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości: Radnego Sejmiku Województwa Lubuskiego pana Józefa Kruczkowskiego oraz Kierownik Wydziału Kultury Oświaty i Sportu UMiG Witnicy panią Katarzynę Domarecką. Szkolną uroczystość rozpoczął dyrektor szkoły pan Ryszard Nowicki, który dokonał podsumowania kończącego się roku szkolnego, następnie głos zabrał pan Józef Kruczkowski, który wszystkim uczniom i nauczycielom życzył dalszych sukcesów, motywacji do wytężonej pracy i bezpiecznego wypoczynku wakacyjnego. Zgromadzeni wysłuchali również słów pana Krzysztofa Jurgiela Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, skierowanych do dyrektorów, nauczycieli i uczniów szkół rolniczych.
Wreszcie nadszedł moment aby nagrodzić tych uczniów, którzy w roku szkolnym 2016/2017 osiągnęli wysokie wyniki w nauce oraz sukcesy w konkursach i olimpiadach zawodowych ( o których można przeczytać na stronie szkoły). Promocję z wyróżnieniem otrzymali: Maciej Butoka średnia ocen 5,46, Monika Rykała śr. ocen 5,22, Paweł Muster śr. ocen 5,17 oraz Kacper Kucharczuk śr. ocen 4,75. W II semestrze bieżącego roku szkolnego 27 uczniów otrzymało stypendium szkolne za wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe. Wielu uczniów zostało nagrodzonych za pracę na rzecz szkoły i aktywny udział w zawodach sportowych. Również rodzice najlepszych uczniów otrzymali listy gratulacyjne z podziękowaniem za trud włożony w wychowanie swoich dzieci.
Rok szkolny 2016/2017 można uznać za bardzo udany, kolejny rozpocznie się 4 września. Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy bezpiecznych i spokojnych wakacji.


Renata Winkel

 

 

GALERIA


Wycieczka do Chorwacji, Włoch oraz Bośni i Hercegowiny

W dniach 27 maja - 04 czerwca br. 13 uczniów Naszej szkoły wzięło udział w wycieczce szkolnej do Chorwacji, Włoch oraz Bośni i Hercegowiny.

W planie wycieczki znalazła się zatopiona w Morzu Wenecja, jedne z najciekawszych miast Chorwacji - Zadar, Split, Dubrownik oraz stolica Bośni i Hercegowiny - Sarajewo.

Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała wypoczynkowi na plaży oraz zwiedzaniu najważniejszych zabytków.

Humory wszystkim dopisywały, widoki zachwycały, a wspomnienia na zawsze pozostaną z nami.

K.Przybyła

 

 

GALERIA


Udział uczniów ZS CKR w Kamieniu Małym w V Edycji Konkursu Wiedzy o Uprawie i Ochronie Integrowanej Roślin w Bydgoszczy

02 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy, kilkudziesięciu uczniów reprezentujących dziesięć szkół rolniczych, wzięło udział w V edycji Konkursu Wiedzy o Uprawie i Ochronie Integrowanej Roślin, którego patronem jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół rolniczych z województwa kujawsko-pomorskiego oraz szkół rolniczych podległych  Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi z całej Polski. Tematem przewodnim tej edycji była produkcja rzepaku. Konkurs rozpoczął się cyklem wykładów związanych z tematyką zmagań uczniowskich: „Podstawy integrowanej uprawy roślin", który poprowadził prof. dr hab. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu oraz „Zasady integrowanej produkcji rzepaku - zapylacze, a środki ochrony roślin", wygłoszony przez dr. Grzegorza Pruszyńskiego (IOR Poznań). Następnie uczestnicy konkursu mierzyli się z zadaniami części  teoretycznej, która wyłoniła siedmiu finalistów, rywalizujących w trzecim etapie - praktycznym.
Celem zmagań było:
- popularyzowanie wśród uczniów wiedzy z zakresu uprawy i integrowanej ochrony roślin
-  kształtowanie umiejętności praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy
-  szerzenie idei bezpiecznej pracy podczas stosowania pestycydów
-  promowanie najlepszych uczniów i szkół
- rozwijanie zainteresowań uczniów.
Konkurs obejmował zagadnienia z zakresu:
-  integrowanej  uprawy i ochrony rzepaku
-  metod agrotechnicznych ochrony rzepaku przed chorobami i szkodnikami
-  ograniczenia strat powodowanych przez choroby i szkodniki oraz regulacji zachwaszczenia w uprawie rzepaku
- technik wykonywania zabiegów ochrony roślin
- bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu pestycydów
- zapobiegania negatywnym wpływom środków ochrony roślin na środowisko
 dobrej praktyki organizacji ochrony roślin.
Wyniki V Edycji  Konkursu Wiedzy o Uprawie i Ochronie Integrowanej Roślin:
I miejsce - Krzysztof Rode ze szkoły w Karolewie
II miejsce - Jakub Olszewski ze szkoły w Zduńskiej Dąbrowie
III miejsce - Mikołaj Ciaciuch ze szkoły w Bydgoszczy
IV miejsce - Paweł Muster  ZSCKR w Kamieniu Małym
                     Kacper Kucharczuk ZSCKR w Kamieniu Małym
Uczestnikiem konkursu był również  Szymon Kruszyna uczeń  klasy I technikum ( zawód technik rolnik), który osiągnął zadawalający wynik. Naszych uczniów do udziału w konkursie przygotowywały Panie Helena Stupak i Ewa Kaniowska.
Organizatorem zmagań zawodowych był Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy, zaś współorganizatorami Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy. Gratulujemy sukcesu.

H. Stupak


LAUREACI XLI EDYCJI OLIMPIADY WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH SĄ W ZESPOLE SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO  W KAMIENIU MAŁYM

W dniach 2-3 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Kijanach miał miejsce finał XLI edycji OWiUR, w trakcie którego wręczono nagrody uczestnikom i laureatom olimpiady. Uroczystość podsumowująca tegoroczną edycję olimpiady odbyła się w kampusie Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, głównym organizatorem zmagań konkursowych jest Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo- Humanistycznym w Siedlcach zaś patronem medialnym  Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA oraz multiportal agropolska.pl.

 Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy i umiejętności praktycznych, organizowanym w naszym kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

W tym roku w 11 blokach tematycznych, w finale olimpiady, startowało 238 uczniów z całej Polski. Naszą szkołę w krajowym etapie OWiUR (blok: produkcja roślinna) reprezentowali dwaj uczniowie klasy drugiej technikum, kształcącej w zawodzie technik rolnik, którzy do konkursu przygotowywali się pod kierunkiem pani Heleny Stupak. Tegoroczny udział w etapie krajowym zakończył się WIELKIM SUKCESEM naszych uczniów. Kacper Kucharczuk zajął 7 miejsce, otrzymał tytuł laureata,  stypendium w wysokości 1500 zł ufundowane przez BGŻ BNP PARIBAS, roczną prenumeratę czasopisma rolniczego ufundowaną przez APRA POLSKA PRASA ROLNICZA, oraz zwolnienie z części pisemnej egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie zaś Paweł Muster uplasował się na 10 miejscu, otrzymał tytuł laureata,  roczną prenumeratę czasopisma rolniczego ufundowaną przez APRA POLSKA PRASA ROLNICZA, oraz zwolnienie z części pisemnej egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Laureatom gratulujemy, życzymy kolejnych sukcesów.

 

H. Stupak, R. Winkel

 

 

 

 

 


 XXVI Targi Rolnicze w Gliśnie

W dniu 28 maja 2017 roku uczniowie klasy IIA Paulina Cichała oraz Bartłomiej Nazwalski wraz z nauczycielkami  E. Kaniowską B. Ożgą oraz A. Paluszek reprezentowali nasza szkołę na XXVI Targach Rolniczych w Gliśnie. Stoisko nasze odwiedzali zarówno absolwenci jak i przyszli rolnicy, których serdecznie zapraszamy do naszej szkoły.

Patronat honorowy nad targami objęli: Krzysztof Jurgiel - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Władysław Dajczak – Wojewoda Lubuski i Elżbieta Anna Polak -Marszałek Województwa Lubuskiego.


Agnieszka Paluszek

 Praktyki w Ogrodach Hortulus i Spectabilis w Dobrzycy

 W dniach 15-26 maja br. grupa uczniów z klasy II i III Technikum Architektury Krajobrazu pod opieką p. M. Rodziewicz, odbywała praktyki zawodowe w Dobrzycy w Ogrodach Hortulus i Spectabilis, gdzie mogła sprawdzić się w różnych dziedzinach pracy architekta oraz doskonalić swój warsztat. Praktyki w tak wyjątkowych ogrodach państwa Bigońskich były dla młodzieży ciekawym doświadczeniem. Słoneczna pogoda i dobre humory dopisywały wszystkim przez cały czas trwania praktyk.

 

GALERIA


TVP W ZESPOLE SZKÓŁ CENTRUM KSZTAŁCENIA ROLNICZEGO

W KAMIENIU MAŁYM

10 maja 2017 r. na terenie ZSCKR w Kamieniu Małym, pojawili się pracownicy TVP aby nakręcić film pt. „Rolnik szuka szkoły”, promujący resortowe szkoły rolnicze. Wizyta trwała kilka godzin, sfilmowano zajęcia prowadzone przez naszych nauczycieli ,wypowiedzi pana dyrektora Ryszarda Nowickiego, pracownie oraz teren szkoły. Efekty pracy będzie można obejrzeć 20 maja 2017 r. na kanale TVP3 o godz. 15.20.

 

R. Winkel

 

 


VII TARGI EDUKACYJNE DĘBNO 2017


          W dniu 27 kwietnia 2017 r. przedstawiciele Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym uczestniczyli w VII Targach Edukacyjnych , które zostały zorganizowane w Gimnazjum Publicznym im. Arkadego Fiedlera w Dębnie. Celem tego wyjazdu była możliwość promocji naszej szkoły w środowisku , przedstawienia oferty kierunków kształcenia na nowy rok szkolny 2017/2018. Targi, to okazja do bezpośrednich rozmów z uczniami, które dają niepowtarzalną szansę na uzyskanie informacji, których nie ma w informatorach i na stronach internetowych. To moment wyjaśniania ewentualnych wątpliwości ,uzyskania najaktualniejszych informacji o szkole. Szkołę godnie reprezentowali uczniowie klas pierwszych: Gryko Klaudia ITK, Szulkowska Mirela ITK, Bartosiewicz Piotr ITR wraz z opiekunem.

W. Czerwińska

 

 


SUKCES ZSCKR W KAMIENIU MAŁYM W ELIMINACJACH OKRĘGOWYCH XLI OLIMPIADY WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH W SZCZECINIE

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym odniósł wielki sukces, nasza szkoła znalazła się w gronie sześciu najlepszych szkół ponadgimnazjalnych, w okręgu zachodniopomorskim, które w XLI edycji OWiUR zdobyły największą liczbę punktów dzięki zajęciu wysoko punktowanych miejsc przez uczniów naszej szkoły. Zespół szkół otrzymał dyplom uznania za zajęcie III miejsca w eliminacjach okręgowych. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

R. Winkel

 

 


Sukces w Pyrzycach

W eliminacji okręgowych  XLI edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych okręgu szczecińskiego, które odbyły się w Zespole Szkół nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pyrzycach uczestniczyli nasi uczniowie w następujących blokach tematycznych:

- gastronomia : Kacper Krawczyki, Marta Rodak (opiekun p. W.Czerwińska)

-architektura krajobrazu: Kaja Kowalczyk, Dominika Kowalczyk i Mateusz Brożyński (opiekun p. K.Przybyła)

- produkcja roślinna : Maciej Butoka , Kacper Kucharczuk, Paweł Muster

(opiekun p.H.Stupak) .

Eliminacje okręgowe z weterynarii , w których uczestniczyła Marcelina Domin( opiekun p.T.Bil) zostały przeprowadzone we Wrocławiu.

 

W bloku produkcja roślinna uczniowie zaprezentowali się znakomicie i zajęli:

I miejsce Paweł Muster oraz awans na eliminacje centralne w Lublinie
II miejsce Kacper Kucharczuk oraz awans na eliminacje centralne w Lublinie
III miejsce Maciej Butoka.

Serdecznie gratulujemy !

 

H.Stupak      


 XIV  TARGI SZKÓŁ W GÓRALICACH

          Dnia 7 kwietnia 2017 r. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym uczestniczył w XIV Targach Szkół 2017, które odbyły się w Publicznym Gimnazjum im. M. Kotańskiego w Góralicach. Uczestniczyło aż 19 szkół ponadgimnazjalnych. Celem tego spotkania była promocja kierunków kształcenia w naszej szkole, a także pomoc w wyborze uczniom trzecich klas dalszej ścieżki edukacyjnej – wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. W targach godnie reprezentowały szkołę uczennice klas III Technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz Technikum architektury krajobrazu wraz z opiekunami.                                                                

W. Czerwińska

 

 


 

VII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Architekturze Krajobrazu w Gdańsku

Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo Usługowych im. Władysława Szafera w Gdańsku zorganizował VII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Architekturze Krajobrazu. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem prezydenta miasta Gdańska.
19 grudnia 2016r. w Zespole Szkół CKR w Kamieniu Małym odbył się etap szkolny konkursu, na którym wyłoniono 3-osobową grupę uczniów – reprezentantów szkoły. Byli nimi: Kowalczyk Dominika, Kowalczyk Kaja i Brożyński Mateusz. 5 kwietnia 2017r. wybrana grupa pojechała do Gdańska. Tam odbyły się konkurencje drużynowe i indywidualne. Zadaniem zespołu było wykonanie zagospodarowania fragmentu ogrodu z uwzględnieniem regionalnego wzornictwa.
W etapie indywidualnym uczniowie rozwiązywali test oraz rozpoznawali rośliny ozdobne. Zadanie finałowe polegało na rozpoznaniu i oznaczeniu na mapie Polski 23 Parków Narodowych, znajomości drzew i krzewów ozdobnych oraz wykonaniu kompozycji florystycznej z dostępnych materiałów roślinnych.
Uczniowie Naszej szkoły w tym roku w klasyfikacji punktowej uplasowali się poza ścisłą finałową dziesiątką.
Po zmaganiach konkursowych uczniowie mogli zwiedzić najciekawsze i warte zobaczenia miejsca w Trójmieście (Stare Miasto w Gdańsku, Molo w Sopocie, Stocznie Gdańską).
Szkoła uczestniczyła już po raz szósty w wyżej wymienionym konkursie i było to niewątpliwie ciekawe doświadczenie.
Opiekunem drużyny z Kamienia Małego był mgr inż. Krzysztof Przybyła – nauczyciel przedmiotów zawodowych z zakresu architektury krajobrazu.

K. Przybyła

 

 

GALERIA


 

 

Co ciekawego wydarzyło się w naszej szkole można przeczytać w jednym z działów:

apele

konkursy

wycieczki

szkolenia

pozostałe

Copyright © 2013. Email Marketing Rights Reserved.


Facebook